W Lytton w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie odnotowano wczoraj 49,6 stopni Celsjusza (121 stopni Farrenheita). To trzeci dzień z rzędu, gdy w tym miejscu padają rekordy gorąca. Upały przyniosły już dramatyczne skutki.
O odnotowanym rekordzie, brytyjski meteorolog Scott Duncan napisał na twitterze “Nigdy nie widzieliśmy takiego upału tak daleko na północy”. Dodał, że tak wysokich temperatur w tym regionie świata nie spodziewał się zobaczyć za swojego życia.
I didn't think it was possible, not in my lifetime anyway.
+49.6°C in Canada
That is 121°F! This is the story of the Canadian heat record that was crushed on 3 consecutive days by an unfathomable margin of +4.6°C (+8°F).
This moment will be talked about for centuries. pic.twitter.com/Ogkn5KQKBM
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) June 30, 2021
Śmierć od upałów
Jak podaje CNN, w Kolumbii Brytyjskiej odnotowano ponad 230 zgonów od piątku, gdy historyczne upały opanowały część Kanady i Stanów Zjednoczonych. Średnia zgonów w tym okresie na tym obszarze to około 130, a główny koroner powiedział, że upały miały prawdopodobnie związek ze wzrostem zgonów. Trwa zbieranie danych, które umożliwią wyciągnięcie ostatecznych wniosków.
Pogoda – suche i gorące powietrze – sprzyjała też wybuchom kilku pożarów w tym rejonie. Obejmowały od kilku tysięcy do 750 tysięcy hektarów.
UPDATE: We are signing off for the evening with an update on the Sparks Lake wildfire (K21001) that is now estimated at 2300 hectares. The fire saw significant growth throughout the day because of the hot weather and dry conditions in the area. pic.twitter.com/85eITNT7cu
— BC Wildfire Service (@BCGovFireInfo) June 30, 2021
W ostatnich dniach w Kanadzie wzrosła też drastycznie sprzedaż klimatyzatorów i wiatraków. Jak podaje BBC, wyrastają też schrony, w których można się ochłodzić. Niektóre lokale usługowe uznano za zbyt rozgrzane, by mogły normalnie działać.
Zmiany klimatu
Ta rekordowa temperatura utrzymuje się na dużym obszarze w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Rekordu temperatury nie odnotowało jedynie w Lytton, ale także 40 innych miejscach w Kolumbii Brytyjskiej i licznych miastach w Stanach Zjednoczonych.
Poprzedni rekord dla Kanady wynosił 45 stopni Celsjusza i odnotowano go jeden raz – w 1937 roku w Yellow Grass i Midale.
Czytaj też: W 2020 ekstremalne zjawiska pogodowe kosztowały USA rekordowo dużo
Na poniższej mapie czerwonymi punktami oznaczono miejsca, gdzie odnotowano kiedykolwiek temperatury tak wysokie jak te z ostatnich dni w Lytton.
Another all-time Canada record today. Lytton, British Columbia, was 49.6°C (121°F) this afternoon. Here's a map of station in the U.S. and Canada that have ever been as warm as Lytton was today. pic.twitter.com/cdMTINz4m0
— Brian Brettschneider (@Climatologist49) June 29, 2021
Nie da się potwierdzić bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między zmianami klimatu, a konkretnym wydarzeniem pogodowym. Mimo to, naukowcy coraz lepiej umieją wykazać, że to zmiana klimatu zwiększa prawdopodobieństwo danego zjawiska pogodowego, na przykład rekordowo wysokich temperatur. Są też zgodni, że ryzyko upałów wzrasta wskutek zmian klimatu powodowanych przez człowieka.
Jak podaje BBC, powodów do niepokoju dodaje fakt, że ta fala upałów ma miejsce, gdy średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1,1 stopnia Celsjusza względem poziomu sprzed epoki przemysłowej. Naszym celem jest zatrzymanie wzrostu temperatury na 1,5, ale póki co wszystko wskazuje na to, że średnie globalne temperatury wzrosną co najmniej o 2 stopnie Celsjusza.
[AKTUALIZACJA 1 LIPCA]: Katastrofa klimatyczna w 4 dni: pożar w kanadyjskim Lytton po niemal 50 stopniowym upale
Luty dawniej oznaczał „srogi, mroźny”. Tymczasem w 2021 pobiliśmy rekordy ciepła w Polsce: 22°C