Rok 2019 był znakomity dla inwestycji w medyczne startupy. Wydatki na projekty prozdrowotne rosły w 2019 roku, a po pandemii koronawirusa ten trend może zostać jeszcze wzmocniony.
Międzynarodowa firma konsultingowa Bain&Company poinformowała, że w ubiegłym roku fundusze private equity zostawiły prawie 80 miliardów dolarów w sektorze medycznym.
To 20 miliardów więcej niż rok wcześniej i kolejne 20 więcej niż dwa lata temu. W 3 lata inwestycje w projekty ukierunkowane na ochronę zdrowia niemal podwoiły swoją wartość.
W roku 2019 wydatki na projekty prozdrowotne w Europie wzrosły o 11 proc. względem roku 2018, a w Ameryce Północnej aż o 58 proc.
“Startupy zakładane przez młodych naukowców często wprowadzają nowe i bardzo innowacyjne rozwiązania czy technologie, ale ze względu na wysoki próg wejścia, związany z wyposażeniem laboratoriów czy prowadzeniem testów, potrzebne są pieniądze, często bardzo duże” – powiedział dyrektor generalny Deep Change Ventures, Wojciech Stramski.
Rosnące nakłady na projekty prozdrowotne ze strony inwestorów nie są tylko chwilowym trendem – wynika z raportu firmy Global Healthcare Private Equity and Corporate M&A Report 2020.
Choć największa transakcja w branży, która przekroczyła wartość 10 miliardów dolarów, miała miejsce w Europie, to jednak większe pieniądze na ochronę zdrowia są do zgarnięcia za oceanem.
W Europie inwestorzy coraz chętniej lokują środki w opiece zdrowotnej, ale sumy są mniejsze. Wartość transakcji na Starym Kontynencie w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom 19,7 mld USD. W tym samym roku w USA było to 46,7 miliarda dolarów.
Wydatki na medyczne innowacje na obydwu kontynentach rosną nieprzerwanie od 2009 roku. Co roku wzrasta też liczba transakcji w sektorze medycznym, których wartość przekracza 1 miliard dolarów – w 2019 roku było ich 27, podczas gdy rok wcześniej 18.
“Pandemia koronawirusa pokazuje nam, jak bardzo potrzebne jest wprowadzenie nowych technologii do opieki zdrowotnej. Część rozwiązań już dawno jest dostępna, ale z różnych względów nie została wdrożona przez państwa” – dodał Stramski.
Obecna sytuacja stawia pod znakiem zapytania przyszłość wszelkich inwestycji, jednak w ostatnich recesjach firmy z sektora opieki zdrowotnej wykazywały dużą odporność, zapewniając stabilny zwrot. Według Bain&Company branża medyczna powinna stosunkowo szybko i sprawnie poradzić sobie przy najbliższym spowolnieniu.
“Dużo wskazuje na to, że opieka zdrowotna może stać się jednym z priorytetów funduszy inwestycyjnych. Przed nami nieuchronne spowolnienie i duża niepewność co dalej, firmy medyczne ze stabilnymi zyskami będą coraz bardziej atrakcyjne dla funduszy” – zauważył dyrektor Deep Change Ventures.
Czytaj:
>>>Laboratoria pracują nad szczepionką na koronawirusa, ale wprowadzenie jej na rynek potrwa