{"vars":{{"pageTitle":"MFW: Dobre perspektywy polskiej gospodarki, ale niech rząd rozważy, jak zwiększyć zasięg szczepień","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","makroekonomia","mfw","miedzynarodowy-fundusz-walutowy","pandemia","pkb","prognozy","szczepienia","szczepienia-przeciw-covid"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"14 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":232023}} }
300Gospodarka.pl

MFW: Dobre perspektywy polskiej gospodarki, ale niech rząd rozważy, jak zwiększyć zasięg szczepień

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje wzrost PKB Polski na ten rok na poziomie 5,2 proc., zaś na rok przyszły spodziewa się 4,5 proc. wzrostu, podał Fundusz. W latach 2024-2026 oczekiwany wzrost PKB wynosi 3 proc. rocznie.

„Widzimy bardzo pozytywne perspektywy. Wzrost na ten rok prognozujemy na poziomie 5,2 proc. Na przyszły rok prognozujemy wzrost gospodarki na poziomie 4,5 proc.” – powiedział Alfredo Cuevas z misji MFW do Polski podczas konferencji online.

Fundusz wskazał z komunikacie opublikowanym na zakończenie misji, że polska gospodarka wykazywała coraz większą odporność na kolejne fale pandemii, a przemysł i eksport znosiły zakłócenia w łańcuchu dostaw lepiej niż większość krajów UE.

„Władze powinny jednak rozważyć strategie zwiększenia zasięgu szczepień w Polsce w celu zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia i złagodzenia możliwości wystąpienia dalszych zakłóceń gospodarczych związanych z pandemią” – czytamy w komunikacie.

„Perspektywy dla polskiej gospodarki w perspektywie średnioterminowej pozostają korzystne, przy oczekiwanych minimalnych skutkach pandemii. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy wyniesie średnio 3,25 proc. w latach 2023-26. Polityka fiskalna wspierała zatrudnienie w czasie pandemii i wzmocniła bilanse przedsiębiorstw, co stanowi silną podstawę dla dalszych inwestycji prywatnych” – czytamy dalej.

Fundusz przewiduje, że w 2021 r. deficyt na rachunku obrotów bieżących powróci do poziomu 0,3 proc. PKB i ocenia wstępnie, że będzie on umiarkowanie wyższy niż poziom wynikający ze średniookresowych danych fundamentalnych i pożądanej polityki. Rezerwy walutowe są wystarczające, aby zabezpieczyć się przed wstrząsami zewnętrznymi i zakłóceniami na rynku, napisano także.

Według MFW, stopa bezrobocia (średnioroczna, wg LFS) wyniesie 3,5 proc. w tym roku (wobec 3,2 proc. w ub.r.) oraz 3,3 proc. w przyszłym roku, zaś w latach 2023-2026 – po 3 proc.