{"vars":{{"pageTitle":"Mieszkania w Polsce kupują również cudzoziemcy. Głównie dwóch narodowości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-nieruchomosci","kupno-mieszkania","mieszkania","mieszkania-na-sprzedaz","najnowsze","rynek-mieszkaniowy","rynek-nieruchomosci","ukraincy","ukraincy-w-polsce"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"17 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":704249}} }
300Gospodarka.pl

Mieszkania w Polsce kupują również cudzoziemcy. Głównie dwóch narodowości

Cudzoziemcy kupili w ubiegłym roku nieco ponad 14 tys. mieszkań. Najwięcej nieruchomości nabyli obywatele Ukrainy, choć najszybciej rosnącą grupą, kupującą mieszkania, są obecnie Białorusini. 

Takie wnioski wynikają z najnowszego badania portalu GetHome. Polski rynek mieszkaniowy jest niemal całkowicie otwarty dla cudzoziemców, z wyjątkiem strefy nadgranicznej, czyli przyległej do granic państwa. Obejmuje ona między innymi Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście oraz Zakopane. Generalnie obywatele UE nie potrzebują zezwolenia na zakup nieruchomości w Polsce.


Czytaj także: Znów hossa u deweloperów? Polacy rzucili się na mieszkania z rynku pierwotnego


Od czasu przystąpienia Polski do UE właściwie nieprzerwanie rosła liczba transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. Spadek zainteresowania mieszkaniami odnotowaliśmy w covidowym roku 2022, ale już w kolejnych dwóch latach nastąpił potężny wzrost, który dość nieoczekiwania zatrzymał się w ubiegłym roku. Widać więc wyraźnie, że wojna ostudziła zapał cudzoziemców, szczególnie obywateli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych do kupowania mieszkań w Polsce – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Ukraińcy kupili więcej mieszkań niż ktokolwiek inny

Największą grupą nabywców mieszkań są jednak obywatele Ukrainy, co jest kontynuacją trendu widocznego od czasów aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Po najeździe Rosji na Ukrainę w 2022 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) odnotowało gwałtowny wzrost transakcji z udziałem Ukraińców. W 2023 roku obywatele Ukrainy nabyli niespełna 6,9 tys. mieszkań, co stanowiło około 10 proc. więcej niż rok wcześniej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Już w ubiegłym roku zwracaliśmy uwagę, że potrzeba więcej czasu zanim znacznie więcej ukraińskich rodzin, które zostaną u nas na dłużej, będzie sobie mogło pozwolić na zakup mieszkania. Tym bardziej, że wiąże się to z ogromnym wydatkiem, a oprocentowanie kredytów jest wciąż wysokie – dodaje Wielgo.

Liczba transakcji mieszkaniowych z udziałem obywateli Ukrainy wzrosła o 46 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2023 roku Ukraińcy stali się właścicielami niemal 2 tys. mieszkań, nie licząc tych, które zakupili na podstawie zezwolenia MSWiA (ok. 70). Jednocześnie obywatele Rosji w Polsce nabyli mniej mieszkań niż w poprzednich latach. Warto zaznaczyć, że nie otrzymali oni żadnych zezwoleń na zakup mieszkań w rejonie przygranicznym.

Najpopularniejsze pozostaje lokum w dużych miastach

Pod względem metrażu, Ukraińcy wykupili więcej mieszkań niż mieszkańcy 30 innych krajów, jednak ogólna liczba transakcji spadła w porównaniu z rokiem poprzednim. Obywatele Indii, Hiszpanii i Turcji również wykazywali duże zainteresowanie rynkiem nieruchomości w Polsce.

Najpopularniejsze lokalizacje dla cudzoziemców to miasta, gdzie łatwo znaleźć pracę, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań. Mimo że liczba transakcji mieszkaniami w Warszawie spadły, wzrosło zainteresowanie nieruchomościami w Krakowie i Gdańsku.

Polecamy również: