{"vars":{{"pageTitle":"Premier: Polski system podatkowy jest "drapieżnie liberalny", a rząd chce to zmienić","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kredyt-hipoteczny","liberalizm","mateusz-morawiecki","mieszkania","polityka-spoleczna","premier","spoleczna-gospodarka-rynkowa","system-podatkowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":173728}} }
300Gospodarka.pl

Premier: Polski system podatkowy jest „drapieżnie liberalny”, a rząd chce to zmienić

Polska ma jeden z najbardziej „drapieżnie liberalnych” systemów podatkowych. Rząd Zjednoczonej Prawicy chce to zmienić, a kierunkiem reform ma być model społecznej gospodarki rynkowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Według słów premiera Morawieckiego, obecny rząd zmienia tę liberalną politykę.

Narzędziem reform jest polityka społeczna (w tym programy prorodzinne jak 500 plus czy programy proemerytalne). Kolejnym programem ma być wsparcie dla młodych małżeństw w zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Polska jak Ameryka Łacińska

„Akurat tak się nasze losy potoczyły przez ostatnie 30 lat, że mamy jeden z najbardziej liberalnych i to tak drapieżnie liberalnych systemów podatkowych, a mianowicie system degresywny” – wskazał Prezes Rady Ministrów podczas spotkania.

Taki system polega na tym, że im ktoś więcej zarabia, tym procentowo mniejsza jest relacja podatków, które odprowadza, do przychodów, które osiąga. „To charakteryzuje państwa mniej rozwinięte, takie na przykład drapieżnie kapitalistyczne [niektóre – red.] państwa Ameryki Łacińskiej” – powiedział premier.

Jak mówił szef rządu, także niektóre państwa w Europie Środkowo-Wschodniej, po upadku komunizmu, „niestety hołdowały takim regułom”.

„My to zmieniamy. Zmieniamy w kierunku społecznej gospodarki rynkowej, czyli tego, co jest zapisane w naszej konstytucji” – dodał.

Gwarancja wkładu własnego dla młodych małżeństw

Podczas konferencji Mateusz Morawiecki poinformował, że poprosił Rządowe Centrum Legislacji o przyspieszenie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o gwarancji wkładu własnego dla mieszkań dla małżeństw do 40. roku życia. Mają one zająć kilka tygodni, tak by ustawa mogła być procedowana już w przyszłym miesiącu.

Projekt ma objąć kredyty nie tylko na zakup nowego mieszkania, ale również zamianę mieszkania na większe. Jego elementami będą: udzielanie bankom w imieniu rodzin gwarancji wkładu własnego i spłata części gwarancji przy urodzeniu drugiego i kolejnego dziecka.

Zamysłem ustawy jest walka z kryzysem demograficznym spowodowanym małą dzietnością Polaków i ich emigracją zarobkową zagranicę.

Mieszkanie bez wkładu własnego i zmiany w kodeksie pracy. Rząd ogłosił Strategię Demograficzną 2040