{"vars":{{"pageTitle":"Miliarderzy powinni płacić 2% podatku od majątku. To propozycja czterech państw G20","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["brazylia","francja","g20","najbogatsi","najnowsze","podatek-od-majatku","podatki","podatki-dochodowe"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"25 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706059}} }
300Gospodarka.pl

Miliarderzy powinni płacić 2% podatku od majątku. To propozycja czterech państw G20

Rządy Brazylii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki i Hiszpanii, zaproponowały, aby miliarderzy płacili 2 proc. podatek od swojego majątku. Uzyskane z podatku miliardy dolarów przeznaczone miałyby być na globalną walkę z biedą, nierównością i globalnym ociepleniem.

Cztery kraje z grupy G-20, najbogatszych państw na świecie, wzywają do poparcia pomysłu nałożenia nowego specjalnego podatku na ultra-bogatych. Pieniądze zebrane w ten sposób wystarczyłyby na pokrycie szacowanych kosztów szkód spowodowanych przez wszystkie zeszłoroczne ekstremalne zjawiska pogodowe.

Propozycję Brazylii, Niemiec, RPA i Hiszpanii opisuje dziennik The Guardian. Według gazety poparcie dla podatku od majątku wyraziła jeszcze Francja, a Stany Zjednoczone, choć jednoznacznie go nie popierają, to również nie sprzeciwiają się mu.


Zobacz też: Bogaci nie płacą podatków i świat traci miliardy dolarów. Ale jest pomysł, jak to zmienić


Ministrowie finansów państw proponujących podatek argumentują, że jednym z kluczowych instrumentów, jakimi dysponują rządy do promowania większej równości, jest właśnie polityka podatkowa. Według rządów tych państw ma ona potencjał zwiększenia przestrzeni fiskalnej rządów do inwestowania w ochronę społeczną, edukację i ochronę klimatu.

Brazylia przewodniczy obecnie grupie G20 i wprowadzała już wcześniej podatek od miliarderów na agendę spotkania ministrów finansów wcześniej.

Plan podatkowy ma być stworzony przez francuskiego ekonomistę Daniela Zucmana i ma być przedstawiony przez kraje G20 w czerwcu – podaje The Guardian.

Dlaczego opodatkowanie miliarderów jest sprawiedliwe?

Badania Oxfam opublikowane w tym roku pokazały, że boom na rynku aktywów w trakcie i po pandemii COVID-19 sprawił, że miliarderzy stali się bogatsi o 3,3 biliona dolarów – czyli o 34 proc. – na koniec 2023 roku w porównaniu do 2020 roku. W dodatku, badanie Banku Światowego pokazało, że pandemia zatrzymała zmniejszanie się poziomu ubóstwa.

Miliarderzy znani są z wykorzystywania luk prawnych by omijać opodatkowanie. Obecnie globalni miliarderzy płacą tylko równowartość 0,5 proc. swoich majątków w podatku dochodowym. Globalny podatek od majątku pomógłby zwiększyć odsetek uczciwie płacących daniny miliarderów.

Podatek mógłby być zaprojektowany jako minimalna opłata, równa 2 proc. majątku nadmiernie bogatych. Nie miałby on jednak zastosowania do miliarderów, którzy płacą uczciwą część w podatkach dochodowych. Jednak ci, którzy unikają płacenia podatku dochodowego, byliby objęci globalnym podatkiem od majątku – podaje dziennik.

Wprowadzenie podatku od majątku miliarderów miałoby byc uzupełnieniem dla 15 proc. podatku dochodowego dla korporacji międzynarodowych.

Jednak ministrowie finansów zaznaczają, że obawy o korzystanie przez miliarderów z rajów podatkowych są duże. Podatek ma jednak odpowiadać na ten problem i byłby zaprojektowany tak, aby zapobiegać takim sytuacjom.

Czytaj także: