{"vars":{{"pageTitle":"Minimalny CIT może szkodzić uczciwym przedsiębiorcom, wskazuje organizacja branżowa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","cit","federacja-przedsiebiorcow-polskich","minimalny-cit","podatki","polski-lad","prawo"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":345549}} }
300Gospodarka.pl

Minimalny CIT może szkodzić uczciwym przedsiębiorcom, wskazuje organizacja branżowa

Minimalny podatek CIT zawieszony na dwa lata. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) uważa, że to dobry pomysł. Ale zdaniem FPP docelowo najlepiej byłoby w ogóle uchylić ten instrument.

Rząd podjął decyzję o o zawieszeniu stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Podatek będzie zawieszony na lata 2022-2023.

Zdaniem FPP, to krok we właściwym kierunku, jednak docelowo instrument podatku minimalnego w przyjętej formie powinien zostać  w ogóle uchylony.

Minimalny CIT może uderzać w biznes

Zawieszenie minimalnego CIT oznacza, że firmy po raz pierwszy zapłaciłyby nową daninę dopiero w 2025 roku.

Modyfikacje ostatecznej wersji projektu ustawy w części uwzględniają rozwiązania, o które apelowała FPP. Chodzi przede wszystkim zawieszenie stosowania przepisów o minimalnym podatku na dwa lata – mówi o projekcie nowelizacji Federacja.

Wprowadzone zmiany do projektowanej ustawy stanowią krok w dobrym kierunku, choć nie realizują w pełni zgłaszanych postulatów. Docelowo instrument podatku minimalnego w przyjętej formie powinien zostać uchylony, ponieważ w praktyce obciążałby on przedsiębiorstwa niestosujące wątpliwych praktyk związanych z unikaniem opodatkowania, lecz notujące niską rentowność z czysto biznesowych przesłanek – wskazuje jednak FPP.

Dzięki zawieszeniu przepisów o minimalnym CIT, możliwa będzie też harmonizacja obowiązujących w Polsce przepisów z regulacjami unijnymi – dodaje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista organizacji.

FPP odniosła się także do ostatnich medialnych doniesień o tym, że zastosowanie podatku mogło zwiększyć wpływy do budżetu. Przez pierwsze 7 miesięcy 2022 roku wpływy z tytułu CIT wzrosły aż o 47,2 procent w porównaniu z 2021.

Federacja zwraca jednak uwagę, że firmy płacą minimalny CIT dopiero po zakończeniu roku podatkowego. A to oznacza, że do tej pory żadne środki z minimalnego CIT nie wpłynęły do budżetu. Więcej o tej kwestii pisaliśmy w tym artykule.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych – nowelizacja

Minimalny podatek CIT to rozwiązanie, według którego niektórzy podatnicy CIT muszą płacić podatek od przychodów – o ile nie wykażą zysków.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej zmian w podatku dochodowych od osób prawnych. Jednym z elementów proponowanej nowelizacji jest właśnie zawieszenie stosowania minimalnego podatku CIT na 2 lata.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, jej jest udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych. Nowelizacja ma służyć także wyeliminowaniu pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych i niejasności.

– Proponowane w projekcie regulacje uwzględniają postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych podmiotów, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych – komentuje  decyzję rządu wiceminister finansów Artur Soboń.

Podczas konsultacji społecznych wydłużenia okresu zawieszenia podatku minimalnego – lub całkowitego wycofania się z niego – oprócz FP domagali się także m.in. Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Pracodawcy RP oraz Izba Branży Komunalnej.

Projektowana ustawa wprowadza również zmiany w innych obszarach. To m.in. regulacje dot. zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC), poboru podatku u źródła (WHT), cen transferowych, przerzucania dochodów, czy też tzw. ukrytej dywidendy.

Zdaniem FPP, generalny kierunek tych zmian należy ocenić pozytywnie: bo ogranicza trudne zarówno w interpretacji i praktycznym zastosowaniu rozwiązania wprowadzone przez Polski Ład.

Polecamy też: