{"vars":{{"pageTitle":"Ministerialny pakiet dla kobiet. Nowy program i zmiany w świadczeniach zdrowotnych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["antykoncepcja-awaryjna","in-vitro","kobieta","ministerstwo-zdrowia","najnowsze","nfz","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"31 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":668227}} }
300Gospodarka.pl

Ministerialny pakiet dla kobiet. Nowy program i zmiany w świadczeniach zdrowotnych

Bezpłatne in vitro, poszerzenie badań prenatalnych czy antykoncepcja awaryjna już od 15. roku życia, ale też rozszerzenie programu szczepień przeciwko wirusowi HPV – to najnowsze pomysły resortu zdrowia. Przedstawiła je w środę minister zdrowia Izabela Leszczyna. 

Proponowane rozwiązania zbiorczo nazwano „Bezpieczna. Świadoma. Ja”.

– Przez kilka lat kobiety walczyły o swoje prawa. Walczyły o to, żeby mogły czuć się bezpiecznie w szpitalach, w podmiotach leczniczych, które mają przecież kontrakt z NFZ-etem, to znaczy są finansowane z pieniędzy podatnika. Ja chciałabym, żeby było bezpiecznie, jasno, kolorowo, żeby kobiety w każdym wieku mogły czuć się bezpiecznie, kiedy zwracają się do lekarza, do ochrony zdrowia, do tych wszystkich, którzy są powołani, żeby o zdrowie pacjentek dbać – podkreśla Izabela Leszczyna.

Co konkretnie proponuje ministerstwo?

Program obejmuje bezpłatne in vitro, onkopłodność, badania prenatalne, antykoncepcję awaryjną, wytyczne dotyczące terminacji ciąży, edukację zdrowotną, w tym seksualną, szczepienia przeciw HPV oraz opiekę okołoporodową.

Jeżeli chodzi o in vitro, od początku lutego ma zacząć pracować zespół, który przygotuje kryteria dostępności do programu dla pacjentek oraz podmiotów, które chcą w tym programie wziąć udział.

– Mam nadzieję, że będą to nie tylko podmioty prywatne, które mają już duże doświadczenie, ale także podmioty publiczne, które zechcą wziąć udział w konkursie, który będziemy ogłaszać – wskazała minister zdrowia.

Dodała, że w każdym roku na procedurę in vitro przeznaczane będzie co najmniej pół miliarda złotych.

Program ma ruszyć 1 czerwca tego roku.

Bankowanie gamet pacjentów onkologicznych

Kolejną zmianą będzie finansowanie z budżetu państwa działania, które pozwoli na rodzicielstwo pacjentów onkologicznych.

– W procedurze in vitro nie zapominamy o onkopacjentach. Będziemy bankować gamety męskie i żeńskie, a w przypadku par – zarodki. Planujemy dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów jak i lekarzy. Każdy musi wiedzieć, że mimo choroby onkologicznej może być rodzicem – wskazała szefowa resortu zdrowia.

Bankowanie gamet polega na przechowywaniu plemników i komórek jajowych.

Minister zapowiedziała też poszerzenie „podmiotowe i przedmiotowe badań prenatalnych”: – Będą to badania dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży i będą najnowocześniejszymi metodami. To znaczy, że nie będą inwazyjne i nie trzeba się ich bać.

Jeżeli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Chodzi o takie badania jak np. badanie echa serca płodu czy tzw. testy wolne DNA płodu w przypadku wystąpienia wysokiego ryzyka wad genetycznych.

Terminacja ciąży

Izabela Leszczyna przypomniała też, że zgodnie z polskim prawem, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie kobiety, lekarz nie może powołać się na klauzulę sumienia. Dlatego resort chce zmienić przepisy w umowach NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, tak, żeby te nie uchylały się od obowiązującego prawa.

– Kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodną z polskim prawem w swoim szpitalu. Nie będziemy robić listy szpitali, w których się terminuje ciążę i takich, w których się tego nie robi. Jeżeli chcesz mieć kontrakt z NFZ, to musisz wykonywać koszyk świadczeń, za który dostajesz pieniądze. Inaczej tego kontraktu po prostu nie będzie – zapowiedziała minister.

Ella One dla dziewczynek od 15. roku życia

Resortowi zależy też na wprowadzeniu antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

– To, co możemy zrobić już teraz i szybko, to, co funkcjonuje we wszystkich państwach Uniii Europejskiej i zdecydowanej większości państw świata, to awaryjna tabletka, którą chcemy wprowadzić do użytku bez recepty. Tak zwana Ella One to jest handlowa nazwa tej tabletki. Ona zawiera octan uliprystalu. To jest substancja czynna, która nie jest substancją wczesnoporonną. Tabletka zapobiega zapłodnieniu. Nie dopuszcza do połączenia gamety męskiej i żeńskiej – tłumaczy Izabela Leszczyna.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Tabletka ma być dostępna od 15. roku życia. Jak wyjaśniła minister jest to moment, w którym, zgodnie z opiniami ginekologów-położników, dziewczyna osiąga pełną dojrzałość płciową. Poza tym to właśnie do 15. roku życia współżycie seksulane jest przestępstwem.

Projekt ustawy w tej sprawie przekazany został już do Sejmu.

Resort zamierza też rozszerzyć na młodsze dzieci program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Obecnie są nim objęte dzieci 12- i 13-letnie. Minister zdrowia, ale też minister edukacji chciałyby, żeby szczepienia mogły odbywać się także w szkołach.

To też może Cię zainteresować: