W ciągu najbliższych lat możliwe będzie skrócenie tygodnia pracy, uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podczas kongresu Impact’24 mówiła też, że na rynku pracy ważną kwestią będzie kontrola nad algorytmami.
– Młode pokolenie nie traktuje pracy jako podstawowego obszaru życia, a obszar, który trzeba pogodzić z innymi. To jest źródłem konfliktu międzypokoleniowego. Moim zdaniem racja leży po stronie młodego pokolenia – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w swoim wystąpieniu.
W tym kontekście szczególną uwagę zwróciła na debatę o skróceniu tygodnia pracy do czterech dni. Przypomniała, że historycznie czas pracy już był skracany.
– Uważam, że to jest ten czas, by w perspektywie – może nie tego roku, ale najbliższych kilku lat – skrócić tydzień pracy – dodała.
Wskazała też, że młode pokolenie domaga się bezpieczeństwa i stabilności pracy. Dlatego ważne jest redukowanie negatywnych konsekwencji stosowania tak zwanych umów śmieciowych.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Przygotowaliśmy projekt ustawy, który pozwoli wliczać do czasu pracy, czas przepracowany na umowie zlecenie czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej – powiedziała ministra.
Resort pracuje też nad lepszą ochroną pracowników przed przemocą i mobbingiem. Chce chronić także sygnalistów, którzy zwracają uwagę na problemy w firmach.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się także do rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją, której jesteśmy świadkami. Stąd potrzeba regulacji prawnych, których przykładem jest unijna dyrektywa chroniąca pracowników platform online.
– Skoro oddajemy władzę algorytmom, to musimy zbudować mechanizmy społecznej kontroli tych algorytmów – podkreśliła.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy także:
- Sanna Marin na Impact’24: Rosja powinna zostać wycięta z międzynarodowej społeczności
- Radosław Sikorski na Impact 2024: Zrobimy wszystko, żeby znowu nie zostać rosyjską kolonią
- Szef MON na Impact’24: Wolność potrzebuje siły i mądrości obywateli, firm i samorządów
- Podatek bankowy do zmiany? Wywiad z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego [WIDEO]