{"vars":{{"pageTitle":"Mniej firm pozwala na pracę zdalną. Dlaczego pracownicy będą wracali do biur?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biura","firma","home-office","najnowsze","praca-hybrydowa","praca-zdalna","pracownicy","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":736373}} }
300Gospodarka.pl

Mniej firm pozwala na pracę zdalną. Dlaczego pracownicy będą wracali do biur?

Odsetek firm, które pozwalają swoim pracownikom na wykonywanie pracy w formie zdalnej skurczył się w ciągu roku o 9 punktów procentowych i obecnie wynosi 62 proc., wskazuje Grant Thornton. 

Z naszej ankiety wynika, że duże i średnie firmy w Polsce zdecydowały się w ciągu minionych 12 miesięcy ograniczyć możliwość pracy zdalnej. Obecnie opcję wykonywania obowiązków w formie zdalnej zapewnia 62 proc. badanych, podczas gdy w styczniu 2024 r. wskaźnik ten wynosił 71 proc. – czytamy w raporcie „Praca zdalna okiem przedsiębiorców”.

Jak ustalono, jeżeli firmy decydują się na pracę zdalną, to w większości sięgają po model hybrydowy. Jedynie co trzeci pracodawca daje pracownikom pełną dowolność, jeśli chodzi o częstotliwość pojawiania się w biurze.

W tej grupie przeważają firmy, które deklarują, że wystarczy im 1-4 dni obecności pracowników w biurze w miesiącu – takiej odpowiedzi udzieliło 27 proc. badanych. Wskaźnik ten podwoił się względem roku ubiegłego, kiedy wyniósł 13 proc. – dowiadujemy się z raportu.

Praca z domu? Nie zgadzamy się

Grant Thornton zauważa jednocześnie, że wyraźnie wzrósł odsetek firm, które nie pozwalają swoim pracownikom pracować z domu – o ile rok temu było to 23 proc. ankietowanych, obecnie taką zasadę wprowadziło 37 proc. badanych przedsiębiorstw.

Firmy, które nie umożliwiają pracownikom wykonywania pracy zdalnej, najczęściej powołują się na brak odpowiednich narzędzi do jej wykonywania, np. laptopów czy systemów kontroli. Takiej odpowiedzi udzieliło 38 proc. respondentów z tej grupy, co oznacza spadek o 5 punktów procentowych względem roku poprzedniego.

Spadku efektywności i jakości pracowników obawia się 24 proc. firm. Dla porównania: w zeszłorocznym badaniu na taki problem wskazywało jedynie 13 proc. ankietowanych. Co czwarta organizacja (24 proc.) twierdzi także, że pracownicy nie wyrazili chęci wykonywania pracy w formie zdalnej (spadek o 11 punktów procentowych względem roku poprzedniego). Z kolei co piąty badany (21 proc.) obawia się, że praca zdalna przyczynia się do gorszego przepływu informacji między pracownikami – w tym przypadku nastąpił spadek o 14 punktów procentowych w stosunku do stycznia 2024 r.

Jedynie 8 proc. pracodawców wskazało na dodatkowy koszt jaki generuje praca zdalna – rok temu było ich 22 proc. Najmocniejszy spadek zanotowała jednak liczba firm, które obawiają się pogorszenia atmosfery i poczucia więzi między pracownikami – w tegorocznym badaniu taką odpowiedź zaznaczyło jedynie 3 proc. badanych, podczas gdy w zeszłorocznej edycji była to obawa aż 30 proc. pracodawców! – podaje Grant Thornton.

Plany na ten rok

Według badania ograniczenia w możliwości wykonywania pracy zdalnej przewiduje w 2025 r. 10 proc. badanych, z czego połowa chce nakazać całkowity powrót do biur, a połowa – zwiększyć częstotliwość wykonywania obowiązków z biura. W tej grupie przeważają firmy, które do tej pory zgadzały się jedynie na 1-4 dni pracy w biurze w miesiącu.

Główną przyczyną powrotu części pracowników do biur jest spadek efektywności i jakości ich pracy – tak twierdzi ponad połowa firm, które wprowadzą w tym roku ograniczenia w pracy zdalnej. Z kolei 42 proc. ankietowanych przedsiębiorstw jest zdania, że w wyniku home office nastąpiły problemy z przepływem informacji między pracownikami, a co trzeci pracodawca (33 proc.) narzeka na pogorszenie atmosfery i poczucia więzi między swoimi podwładnymi – wskazują autorzy raportu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy mogą wykonywać pracę zdalną w formie „właściwej”/„systemowej” (realizowanej w pełni lub częściowo poza zakładem pracy z ustalonego z pracodawcą miejsca), jak również pracę zdalną na podstawie jednostronnego polecenia pracodawcy na określony czas z powodów obiektywnych, losowych i niezależnych od pracodawcy, a także okazjonalną pracę zdalną, która może wynosić maksymalnie 24 dni w roku i wymaga wniosku pracownika.

Polecamy też: