{"vars":{{"pageTitle":"Moody's obniża perspektywę dla ratingu Chin. Wzywa Pekin do działania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["analiza","analiza-makroekonomiczna","badania-makroekonomiczne","branza-budowlana","chiny","kryzys-w-chinach","moodys","moodys-analytics","najnowsze","raiting"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"6 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":638577}} }
300Gospodarka.pl

Moody’s obniża perspektywę dla ratingu Chin. Wzywa Pekin do działania

Moody’s obniżył perspektywę dla ratingu kredytowego Chin. Przyczyna to negatywne skutki kryzysu w chińskiej branży nieruchomości. Prognozy wskazują na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Państwie Środka do około 4 proc. rocznie w 2024 i 2025 roku, znacznie poniżej średniej sprzed pandemii. 

O sprawie informuje The Guardian. Moody’s utrzymało rating Chin na poziomie A1, piątym najwyższym poziomie, jednakże pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego i kryzys w branży mieszkaniowej sygnalizują możliwość obniżenia ratingu w niedługim czasie. Moody’s obniżył więc tzw. perspektywę ratingu Chin do negatywnej.

Agencja zaznacza, że konieczne będzie wsparcie ze strony Pekinu dla władz lokalnych oraz przedsiębiorstw państwowych, które zmagały się z rosnącym zadłużeniem. Decyzja Moody’s o obniżeniu perspektywy ratingu ze „stabilnej” na „negatywną”, to sygnał o rosnącym ryzyku problemów z obsługą długu przez Pekin, do czego doszło w ciągu ostatniego roku.


Czytaj także: Chiny wprowadzają ograniczenia eksportu grafitu. To utrudni produkcję baterii


Chińczycy „zaniepokojeni” ratingiem

Ministerstwo Finansów Chin zareagowało wyrażając „rozczarowanie” decyzją Moody’s. Władze w Pekinie podkreślają, że obawy agencji są „niepotrzebne”, gdyż odbudowa gospodarki „postępuje stabilnie”. Działania przeciwko nadmiernemu zadłużeniu, podjęte przed 2020 rokiem, miały miejsce po serii niewypłacalności deweloperów, co znacząco spowolniło drugą gospodarkę świata.

Brak dochodów z handlu nieruchomościami oraz wzrost zadłużenia lokalnych rządów stawiają przedsiębiorstwa państwowe w trudnej sytuacji, utrudniając im dostęp do kredytów, zwraca uwagę The Guardian.

Evergrande, dawniej największy deweloper w Chinach, w celu uniknięcia likwidacji otrzymał przedłużenie terminu na restrukturyzację swojego długu do końca stycznia. Firma winna jest ponad 300 mld dolarów, z czego znaczna część pieniędzy należy do osób, którym nigdy nie wybudowano nieruchomości.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Moody’s podkreśla, że konieczność interwencji rządowej m.in. wsparcie banków i lokalnych rządów niesie ze sobą ryzyko spadków siły gospodarczej i instytucjonalnej Chin. Wiąże się z tym również ryzyko długofalowej stagnacji gospodarczej.

Polecamy także: