{"vars":{{"pageTitle":"Morawiecki: Deficyt sektora finansów wzrośnie do 4% w tym roku. Budżet będzie nowelizowany [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","deficyt","dlug-publiczny","inflacja","makroekonomia","mateusz-morawiecki","polityka"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":295973}} }
300Gospodarka.pl

Morawiecki: Deficyt sektora finansów wzrośnie do 4% w tym roku. Budżet będzie nowelizowany [AKTUALIZACJA]

W 2022 roku deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie do około 4 proc. PKB z 1,8 proc. w zeszłym roku – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek 25 kwietnia.  

Jak wskazał premier, deficyt ma wynieść 4 proc. w tym roku, ale w Aktualizacji Programu Konwergencji rząd ma pokazać „solidną” ścieżkę redukcji tego deficytu.

W Aktualizacji Programu Konwergencji dla Komisji Europejskiej pokażemy solidną ścieżkę redukcji tego deficytu po to, aby uzmysłowić wszystkim, jaką wielką wartością jest równowaga makroekonomiczna – powiedział Morawiecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Program konwergencji i jego coroczna aktualizacja są elementem procesu nadzoru budżetowego w UE. Program jest przygotowany zgodnie z wytycznymi unijnymi. Coroczna aktualizacja programu konwergencji zawiera prognozę kształtowania się podstawowych zmiennych makroekonomicznych i fiskalnych na kolejne trzy lata oraz prezentuje główne cele polityki gospodarczej rządu i działania służące ich realizacji.

Nowelizacja budżetu

Według szefa Rady Ministrów, w tym roku może dojść do nowelizacji budżetu państwa. Będzie to wynikać z większych kosztów, jakie są spowodowane uruchomieniem tarczy antyinflacyjnej.

– Jednak sytuacja w budżecie jest pod kontrolą, po marcu budżet miał niewielki deficyt, i można powiedzieć, że finanse publiczne są zbilansowane – wskazywał Morawiecki podczas EKG.

Według premiera, rząd w polityce gospodarczej będzie kładł większy nacisk na inwestycje niż konsumpcję. Jak powiedział, rządowi zależy na tym, żeby dodatkowe strumienie pieniędzy, które trafiają do Polaków, przekładały się na wzrost oszczędności. Stąd decyzja Ministerstwa Finansów o podniesieniu oprocentowania obligacji detalicznych.

Premier podkreślał także, że rząd będzie walczył ze wzrostem inflacji i jednocześnie prowadził politykę konsolidacji finansów publicznych. Dodał, że obecne wysokie tempo wzrostu cen to m.in. efekt wojny w Ukrainie, wywołanej przez Rosję.

– Ale mamy też polskich twórców inflacji. To ci, którzy proponują, aby natychmiast podnieść wynagrodzenia o 20 proc. Oni proponują taki schemat, scenariusz, z jakim mieliśmy do czynienia w Turcji. Oni chcą doprowadzić do hiperinflacji. Dlaczego? Zapytajcie ich – mówił premier w czasie wystąpienia inaugurującego kongres. I dodawał:

– Ci sami chcą doprowadzić do wielkiego deficytu budżetowego, który byłby niebezpieczny w tym czasie. My będziemy prowadzili konsekwentne działania w kierunku konsolidacji finansów publicznych.

Czytaj też: