{"vars":{{"pageTitle":"Ilu uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce? Są nowe dane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bartosz-marczuk","ministerstwo-rodziny-i-polityki-spolecznej","praca","praca-dla-uchodzcow","rosja","uchodzcy-z-ukrainy","ukraina"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312151}} }
300Gospodarka.pl

Ilu uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce? Są nowe dane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Od początku wojny w Ukrainie, już co najmniej 209 tys. uchodźców ukraińskich podjęło pracę w Polsce – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Nowe, uproszczone przepisy dotyczące zatrudnienia obywateli Ukrainy weszły w życie w połowie marca.

– Według danych @MRiPS już ponad 209 tys. obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przez agresją rosyjską, znalazło pracę w naszym kraju – podał resort na swoim profilu na Twitterze.

Najwięcej spośród zatrudnionych Ukrainek i Ukraińców zatrudniono w województwie Mazowieckim, bo prawie 47 tys. osób. ,co stanowi ponad 20 proc. wszystkich pracujących w Polsce uchodźców. W województwie Wielkopolskim zatrudnionych jest 20,4 tys. obywateli Ukrainy. Natomiast w województwie dolnośląskim pracuje 22,2 tys. osób z Ukrainy. W tych trzech polskich województwach pracę znalazło prawie 42 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce obywateli Ukrainy.

 

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, wprowadzono ścieżkę legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, których pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, jest udzielane zezwolenie na pobyt czasowy jednorazowo na okres max. 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

Do Polski w ciągu minionej doby przybyło 22,1 tys. uchodźców z Ukrainy – podała Straż Graniczna w środę 8 czerwca rano. Dzisiaj do godziny 7.00 granicę przekroczyło 7 tys. osób.

Oznacza to, że od początku wojny, do Polski przybyło już 3,9 mln osób uciekających przed wojną.

W ciągu ostatniej doby z Polski do Ukrainy wyjechało 21,3 tys. osób. Oznacza to, że od początku wojny do kraju powróciło 1,92 mln Ukraińców.

Wcześniej minister pracy i opieki społecznej, Marlena Maląg, informowała, że pracę w Polsce od początku wojny podjęło już 180 tys. kobiet – uchodźczyń z Ukrainy.

Podkreślała, że rząd maksymalnie uprościł wszystkie procedury, związane z dostępem do rynku pracy dla Ukraińców.

Nam przede wszystkim zależy na tym, żaby rozwiązania w polityce długofalowej były systemowe. Stąd ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy (…) Pracodawca zgłasza konkretną osobę z Ukrainy, i praca staje się legalna – mówiła Marlena Maląg.

Na czym polega ustawa ułatwiająca zatrudnienie uchodźców?

Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie pozwala na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online, wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy mogą uzyskać profil zaufany.

Jednocześnie zagwarantowany został dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy.

Pracodawca zatrudniający uchodźcę z Ukrainy, musi w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy. Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.

Marlena Maląg: Już 180 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce