{"vars":{{"pageTitle":"Mrożenie cen energii ma być wydłużone. Premier: "Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","inflacja","jst","main","msp","najnowsze","nbp","oplata-mocowa","rada-ministrow","stopy-procentowe","ure","zamrozenie-cen-pradu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 listopada 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":730789}} }
300Gospodarka.pl

Mrożenie cen energii ma być wydłużone. Premier: „Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025”

Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii do końca września 2025 r. Premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów zapowiedział, że w tym czasie powinno dojść do obniżenia taryf, więc być może dalsze zamrażanie nie będzie konieczne. Gdyby jednak okazało się konieczne, zapewnił, że rząd będzie to rozpatrywał.

– Prąd w Polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na dziewięć miesięcy, w tym czasie powinno dojść zgodnie też z tym, co proponujemy w naszej ustawie, do obniżenia taryf, więc niewykluczone, że dalsze zamrażanie nie będzie konieczne, ale jeśli będzie konieczne, będziemy to także rozpatrywali – powiedział premier przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Jak wynika z wpisu w wykazie Rady Ministrów, rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf.

– W projekcie zakłada się przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną. Z uwagi na względną stabilizację na polskich i światowych rynkach energii elektrycznej podmioty z sektora JST, użyteczności publicznej i MŚP znajdują się w bezpieczniejszej sytuacji w porównaniu z odbiorcami w gospodarstwach domowych, dlatego też proponowane wsparcie skierowane zostało wyłącznie w kierunku odbiorców gospodarstwach domowych. Cena maksymalna dla gospodarstw domowych obowiązywać będzie w 2025 r. i ma być utrzymana na dotychczasowym poziomie 500 zł/MWh – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji Ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców.

Jak podano, cena ta będzie odczuwalnym wsparciem w zakresie radzenia sobie przez gospodarstwa domowe z rachunkami za energię, gdyż bez interwencji ustawowej odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh – tyle bowiem wynosi średnia cena energii elektrycznej w grupie taryfowej G wynikająca ze zmiany taryf sprzedawców z urzędu, zatwierdzona na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r.

Nie będzie opłaty mocowej

Jak wynika z projektu, w 2025 r. dalej zawieszone ma być też pobieranie opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Poza tym zaproponowane mają zostać rozwiązania zobowiązujące firmy do złożenia w połowie 2025 wniosków o nowe taryfy w celu obniżenia cen energii. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma uzyskać uprawnienia do wezwania sprzedawców do obniżenia taryf dla energii elektrycznej w przypadku zmiany warunków zewnętrznych.

– Informacje na temat projektu są zgodne z naszą prognozą, że w styczniu 2025 r. ceny energii pozostaną stabilne. Według nas w składanych w połowie roku wnioskach o nowe taryfy mogłyby pojawić się niższe ceny, jeśli wziąć pod uwagę bieżące poziomy globalnych cen surowców energetycznych, jednak trend tych ostatnich jest obecnie wzrostowy i miejsca pod taką obniżkę ubywa – komentuje Departament Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska.

Natomiast zdaniem analityków z Banku Millennium jeśli zapowiedzi rządu zrealizują się, to inflacja CPI w 2025 r. byłaby niższa niż w podstawowym scenariuszu projekcji makroekonomicznej (5,6 proc. rok do roku) NBP.

Co ze stopami procentowymi?

A jak na zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych poniżej rynkowych stawek zakładów energetycznych zareaguje Rada Polityki Pieniężnej?

– Naszym zdaniem będzie to oddziaływało w kierunku wcześniejszego wznowienia obniżek stóp procentowych. Obecnie Rada uzasadnia utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie z powodu obaw o oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w związku z cenami energii. My założyliśmy ich pewną podwyżkę, czekamy więc na bardziej szczegółowe informacje od cenach prądu od 2025 r. Tak czy inaczej, nie wydaje nam się, aby przed publikacją nowej projekcji makroekonomicznej w marcu 2025 r. doszło do cięcia stóp procentowych. Tym bardziej, że nie zmieniają się oczekiwania szczytu inflacji w marcu 2025 r. – uważają ekonomiści z Banku Millennium.

Jak wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu nowelizacji Ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców, limit wydatków na utrzymanie ceny maksymalnej energii dla gospodarstw domowych w roku 2025 oraz zerowej stawki opłaty mocowej w tym okresie to 5,46 mld zł.

[AKTUALIZACJA]

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia chce, by nowelizacja ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców została uchwalona na obecnym posiedzeniu Sejmu.

– Ustawa o mrożeniu cen energii, bardzo przez nas wyczekiwana dzisiaj wyjdzie z rządu i chcielibyśmy pierwsze czytanie tej ustawy zrobić już na tej części Sejmu, a dokończyć i uchwalić w środę – powiedział Hołownia podczas konferencji prasowej.

Ponieważ sprawa jest pilna, będziemy nad nią pracować w tej części posiedzenia i uchwalimy – mam nadzieję w środę – doprecyzował.

Podkreślił, że projekt rządowy ma być procedowany na forum komisji sejmowej wraz z projektem dotyczącym mrożenia cen energii zgłoszonym przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

[AKTUALIZACJA]

Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii do końca września 2025 r., który zakłada utrzymanie cen energii dla gospodarstw domowych na dotychczasowym poziomie, poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Polecamy też: