{"vars":{{"pageTitle":"Müller: Przedstawiliśmy Czechom propozycję ws. Turowa. Dziś dalszy ciąg rozmów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","czechy","elektrownia-turow","energetyka","piotr-muller","polityka","prawo","spor-o-turow","tsue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"29 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":196461}} }
300Gospodarka.pl

Müller: Przedstawiliśmy Czechom propozycję ws. Turowa. Dziś dalszy ciąg rozmów

Polska przedstawiła konkretną ofertę stronie czeskiej w sprawie inwestycji środowiskowych dot. kopalni w Turowie. Jest ona nieco rozszerzona w stosunku do tego, co było przedmiotem rozmów na przełomie czerwca i lipca, wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.

Polsko-czeskie rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane dzisiaj, 29 września. Polski rząd liczy na zakończenie sporu w najbliższym czasie.

Przedstawiona oferta „jest analogiczna, czy nawet trochę rozszerzona w stosunku do tego, co było przedmiotem ustaleń na przełomie czerwca i lipca. W związku z tym liczymy na to, że ze strony Czech będzie dobra wola, żeby tę sprawę zamknąć i na razie te sygnały ze strony partnerów czeskich odbieramy w tym tygodniu pozytywnie” – powiedział rzecznik rządu podczas konferencji prasowej.

„Ale ta sprawa jeszcze trochę może trwać, więc tutaj nie chciałbym deklarować terminarza” – dodał.

Polska nie płaci kary zasądzonej przez TSUE

Rzecznik rządu poinformował równocześnie, że dotychczas Polska nie dokonała jeszcze żadnej płatności na poczet kary zasądzonej w ubiegłym tygodniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

Za niezastosowanie się do środka tymczasowego zaleconego w maju, czyli niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie, Polska ma płacić 500 tys. euro dziennie.

„Jeżeli chodzi o kwestię płatności, wynikających z postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to z informacji, jakie posiadam, żadna płatność nie została jeszcze wykonana” – powiedział Piotr Müller.

Spór o Turów

TSUE zobowiązał Polskę, postanowieniem z 21 maja 2021 roku, do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Miał być to środek tymczasowy do czasu rozstrzygnięcia skargi dotyczącej uwarunkowań środowiskowych funkcjonowania kopalni, złożonej przez Czechy.

Po wydaniu przez TSUE decyzji, strona polska podjęła, zainicjowane przez samorządowców, negocjacje z Czechami. Uzgodniono także porozumienie ramowe, które zobowiązuje Polskę do inwestycji ograniczających negatywne skutki wydobycia dla środowiska. Czechy miały natomiast wycofać sprawę kopalni z TSUE.

Mimo to, w czerwcu Czechy złożyły do Trybunałuwniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Elektrownia Turów dostarcza w różnych okresach od 4 proc. do 7 proc. energii do polskiego systemu elektroenergetycznego.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND