{"vars":{{"pageTitle":"Muller spodziewa się, że KE zatwierdzi Krajowy Plan Odbudowy w tym miesiącu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kpo","krajowy-plan-odbudowy","piotr-muller"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"10 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":273734}} }
300Gospodarka.pl

Muller spodziewa się, że KE zatwierdzi Krajowy Plan Odbudowy w tym miesiącu

Rzecznik rządu Piotr Muller spodziewa się, że Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jeszcze w tym miesiącu ze względu m.in. na sytuację za wschodnią granica Polski i napływ uchodźców.

Zapowiedział też, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie rozpatrywany prezydencki projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Liczę, że to będzie w najbliższym czasie, w tym miesiącu. Bo sytuacja jest nadzwyczajna zarówno dla całej Unii Europejskiej, jak i dla Polski i te stare spory, które wyglądają dziś jak dziecinna igraszka wobec tego, co się dzieje na Wschodzie są nikomu niepotrzebne – powiedział Muller w radiowej Trójce, pytany o możliwość odblokowania środków w ramach KPO przez Unię Europejską.

Podkreślił, że w najbliższym czasie Sejm zajmie się zgłoszonymi przez prezydenta i grupę posłów projektami ustaw, dotyczących likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Więc i z naszej strony jest dobra wola i ze strony Komisji Europejskiej liczę, że w tym miesiącu ten temat zostanie zamknięty – wskazał.

Pytany, co oznacza, że temat zostanie zamknięty, powiedział: „Jest projekt ustawy pana prezydenta, klubu. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu chcemy go rozpatrywać, tak aby został przyjęty i zorganizowany, bo ta deklaracja dotycząca Izby Dyscyplinarnej jest aktualna i ją zrealizujemy”.

W opinii rzecznika rządu, bazą do prac powinien być projekt prezydencki „i taka jest kierunkowa decyzja, aby właśnie na tym projekcie budować”.

Oczywiście, jakieś poprawki mogą się pojawić, ale bazą do dalszych działań jest projekt pana prezydenta – podkreślił.

Pytany czy w przyszłym tygodniu rozpoczną się prace, powiedział: „Myślę, że w przyszłym tygodniu jest to możliwe, bo teraz mamy posiedzenie Rady Unii Europejskiej. Liczę, że te deklaracje też tam […] będą już jasne”.

Polski KPO został przedstawiony KE na początku maja. Termin jego zatwierdzenia przez Komisję Europejską minął 3 sierpnia 2021 r. Dotychczas plan nie został zatwierdzony.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Złoty się osłabia, kapitał ucieka przed wojną. „Odblokowanie KPO mogłoby pomóc” [WYWIAD]