{"vars":{{"pageTitle":"Na tę decyzję czekał rynek. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła w sprawie stóp procentowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","finanse-osobiste","kredyty","main","makroekonomia","najnowsze","nbp","polityka-pieniezna","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":672205}} }
300Gospodarka.pl

Na tę decyzję czekał rynek. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła w sprawie stóp procentowych

Raty kredytów nie spadną. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych była dokładnie taka, jak spodziewał się rynek. Eksperci już czekają na posiedzenie RPP w marcu.

Kolejny miesiąc z rzędu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Stopa referencyjna to obecnie 5,75 proc. i utrzymuje się na takim poziomie od października 2023 r. Wtedy doszło do drugiej z dwóch obniżek, w wyniku których Rada Polityki Pieniężnej dokonała w sumie obniżenia kosztu pieniądza łącznie aż o 1 pkt procentowy.

Brak obniżki stóp nie jest zaskoczeniem. Praktycznie wszyscy ekonomiści zakładali taki właśnie scenariusz. Rada Polityki Pieniężnej czeka na nową projekcję inflacji i PKB, którą od analityków NBP otrzyma w marcu. I w powszechnej opinii dopiero wtedy może podjąć jakąś decyzję w sprawie stóp.

Co dalej ze stopami procentowymi

RPP tym razem nie może się zasłaniać niepewnością co do kierunku polityki budżetowej rządu. Tym właśnie argumentem Rada tłumaczyła wstrzymanie się z obniżkami w poprzednich miesiącach. Parlament przyjął budżet w terminie zakładanym w konstytucji, a prezydent go podpisał ostatniego dnia stycznia, kierując jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego. Deficyt w budżecie ma być większy, niż zakładał to poprzedni rząd i ma wynieść 184 mld zł. W ocenie niektórych ekonomistów polityka fiskalna rządu ma być tym samym ekspansywna, co może być argumentem za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian.


Czytaj również Piotr Malepszak: Audyt na kolei jest konieczny. Błędy widać gołym okiem [WYWIAD]


Kluczową informacją dla banku centralnego będą jednak zapowiedzi, jak długo będzie obowiązywała zerowa stawka VAT na żywność i w jakim trybie rząd będzie odmrażał ceny energii. Obie decyzje będą miały wpływ na inflację w drugiej części roku. Na razie inflacja spada, w grudniu wynosiła już 6,2 proc. A według wielu prognoz jeszcze w I kwartale tego roku może spaść nawet do 2,5 proc. Jednak w kolejnych miesiącach ponownie może zacząć rosnąć. W jakim tempie? To właśnie pokaże najnowsza projekcja inflacji, którą w marcu przedstawią ekonomiści Narodowego Banku Polskiego.

Ile wyniosą raty kredytów

I to właśnie od scenariuszy nakreślonych w projekcji będą zależeć dalsze decyzje RPP. Dlatego rynek czeka już na marcowe posiedzenie Rady, która będzie znała najnowsze dane. Do tego czasu raczej nie ma co liczyć na jakąś istotną zmianę rat kredytów. Dotychczas przeprowadzone obniżki już wpłynęły na ich wysokość rat. Z naszej symulacji wynika, że w przypadku kredytu w wysokości 350 tys. zł, zaciągniętego we wrześniu 2021 roku, rata spadła dzięki obniżkom stóp o blisko 200 złotych w porównaniu do stanu sprzed obniżek.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Rata jest niższa niż w apogeum wysokości stóp rynkowych sprzed roku, ale jednak nadal dużo większa, niż w dniu zawarcia umowy kredytowej. Pokazuje to nasz wykres z symulacją wysokości raty takiego kredytu.

Jak zmieniły się raty innych kredytów? Pokazuje to grafika poniżej. Porównujemy na niej raty dla kredytów zaciągniętych we wrześniu 2021 roku, gdy stopy procentowe były rekordowo niskie do rat obecnie.

Ważna uwaga: nasze wyliczenia to tylko symulacja. Rytm dopasowywania rat do wielkości stop rynkowych określa za każdym razem umowa kredytowa i dostosowanie nie odbywa się automatycznie. Zazwyczaj banki robią to co kwartał. Co istotne, symulacja dotyczy jedynie kredytów o zmiennym oprocentowaniu, takich, gdzie wielkość odsetek zależy od stopy WIBOR 6M.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy także: