{"vars":{{"pageTitle":"Nadaktywność rządu i biurokracja gorsze nawet od pandemii - uważają prezesi polskich firm","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","bines","ceo","esg","gospodarka-po-pandemii","pandemia","prezes","pwc","ryzyko","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"2 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":106451}} }
300Gospodarka.pl

Nadaktywność rządu i biurokracja gorsze nawet od pandemii – uważają prezesi polskich firm

Pomimo globalnej recesji rekordowa liczba prezesów na świecie uważa, że nastąpi odbicie w gospodarce. Jednak w Polsce prezesi mają więcej obaw i są mniej skłonni do optymizmu – wynika z badania PwC CEO Survey.

Mimo globalnej recesji rekordowa liczba prezesów na świecie uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nastąpi odbicie w gospodarce. Takie przekonanie wyraziło 76 proc. badanych.

W Europie Środkowo-Wschodniej ta grupa jest nieco mniejsza i wynosi 63 proc. Prezesi w Polsce są najmniej optymistyczni w prognozach wzrostu globalnej gospodarki – jej wzrostu spodziewa się 53 proc. respondentów.

Jednocześnie zdecydowana większość liderów biznesu spodziewa się wzrostu przychodów swoich biznesów. Pewnych takiego scenariusza w perspektywie 12 miesięcy jest 76 proc. polskich prezesów, a w perspektywie 3 lat aż 86 proc. badanych (na świecie odpowiednio 85 proc. i 88 proc.).

To duża zmiana w stosunku do zeszłego roku, kiedy z badania wynikło, że nastroje w biznesie co do perspektyw dla globalnej gospodarki były pesymistyczne.

„Wówczas 53 proc. liderów biznesu na świecie spodziewało się spowolnienia gospodarczego, ale w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ta grupa respondentów wyniosła 43 proc. i była najmniejsza spośród wszystkich badanych regionów” – komentuje Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

„Dziś optymizm wśród polskich menedżerów jest znacznie ostrożniejszy niż u kolegów na świecie, cieszy natomiast fakt, że pewność co do wzrostu przychodów firm jest na bardzo wysokim poziomie. To oznacza, że mimo zmienionych i nadal trudnych warunków polskie firmy znalazły sposób na rozwój biznesu, czego potwierdzeniem jest chociażby w części firm przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej czy znakomite wyniki eksportu” – dodaje.

Największe ryzyka dla biznesu

Zarządzający firmami w Polsce jako największe ryzyka biznesowe wskazują jednak na nadmierne regulacje i liczne zmiany podatkowe. Po zsumowaniu odpowiedzi “jestem tym bardzo zaniepokojony” i “jestem tym w pewnym stopniu zaniepokojony” było to 90 proc.

Na kolejnych pozycjach respondenci wymienili niepewny wzrost gospodarczy (88 proc.) i dopiero później pandemię (86 proc.).

Piętnaście największych zagrożeń wskazywanych przez polskich menedżerów różniło się od tych, które wskazywali menedżerowie ze świata. Nie znalazły się ani ryzyka związane z dostępnością pracowników z kluczowymi umiejętnościami, ani dezinformacją wywołaną falą fake newsów.

ESG i zrównoważony rozwój na dalekim planie

W porównaniu do średniej światowej wyróżnia nas znacznie niższa niż na świecie chęć przeznaczenia wydatków na zrównoważony rozwój i inicjatywy ESG oraz transformację cyfrową.

„Na świecie w ciągu ostatniego roku widzimy znaczne przyspieszenie inicjatyw związanych z ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Pojęcie ESG (od angielskiego Environmental, Social, and Corporate Governance) odnosi się do trzech głównych czynników pomiaru trwałości i wpływu społecznego inwestycji w spółkę lub biznes. Martwić może jednak fakt, że polskie spółki wydają się nie traktować tych kwestii z wystarczającą powagą” – powiedział Piotr Rówiński, partner w PwC, lider zespołu ds. zarządzania ryzykiem.


Czytaj też: Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]


35 proc. prezesów z Polski przyznaje, że powinni robić więcej w kwestii mierzenia i raportowania wpływu na środowisko. Globalnie jest to odpowiednio 39 proc. i 43 proc.

Mimo to, zaledwie 22 proc. liderów biznesu w Polsce deklaruje, że zmiany klimatu i szkody środowiskowe są w ich strategii zarządzania ryzykiem (40 proc. globalnie).

„Mam nadzieję, że w 2021 r. spółki poświęcą znacznie więcej uwagi, środków i zaangażowania w kwestie ESG, aby utrzymać swoją konkurencyjność i atrakcyjność w oczach klientów, partnerów biznesowych, inwestorów i instytucji finansowych” – dodaje Rówiński.

W porównaniu do swoich kolegów na świecie i w regionie polscy respondenci planują też dużo mniejsze inwestycje w zrównoważony wzrost i inicjatywy ESG.  To 25 proc. różnicy względem globalnej średniej). Wydajemy mniej również na przywództwo i rozwój talentów (18 proc. różnicy), cyberbezpieczeństwo (15 proc.) oraz transformację cyfrową (10 proc.).


Metoda badania

PwC przeprowadziło badanie wśród 5050 prezesów firm w 100 krajach w styczniu i lutym 2021 roku. W tej grupie było 163 respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym 49 prezesów z Polski.

Nie wszystkie liczby na wykresach sumują się do 100 proc. w wyniku zaokrąglania wartości procentowych. Ponadto w niektórych przypadkach nie pokazywać odpowiedzi „inne”, „żadne z powyższych” i „nie wiem”.

Polska wersja badania dostępna jest pod tym linkiem.

PwC to międzynarodowa firma doradcza działająca w 155 krajach. Zatrudnia ponad 284 tysięcy osób na świecie. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób.

Ponad 22 tys. zł brutto miesięcznie – tyle trzeba zarabiać, aby być w top 1% Polaków