{"vars":{{"pageTitle":"Najbardziej obiecujące fintechy w Polsce i regionie, czyli do kogo będzie należeć 2021 rok","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["inwestycje","news","nowe-technologie","rankingi"],"pageAttributes":["cee","europa","europa-srodkowo-wschodnia","fintech","fundusze-vc","inwestycje","main","polska","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa","przedsieborcy","startup","startupy","vc","venture-capital"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"25 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":71301}} }
300Gospodarka.pl

Najbardziej obiecujące fintechy w Polsce i regionie, czyli do kogo będzie należeć 2021 rok

Które polskie i środkowoeuropejskie fintechy zasługują na szczególną uwagę w 2021 roku? Z okazji rozpoczynającego się dziś wydarzenia Impact finance’20, którego partnerem jest 300Gospodarka, zapytaliśmy ekspertów w kraju i regionie o to, które firmy należy bacznie obserwować.

Większość ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, wskazało, że najbardziej obiecującym fintechem – czyli startupem działający w sektorze finansowym – jest polski Symmetrical.

Rozmówcy 300Gospodarki często wskazywali również na rumuńska firmę fintechOS, czeskie Twisto, polsko-brytyjski Uncapped, oraz polskie Silent Eight Autenti.

1. Najbardziej obiecujący: Symmetrical (POL)

Symmetrical.ai to firma założona przez Daniela Wartołowskiego, Macieja Nogę (jednego z założycieli Pracuj.pl, obecnie prowadzącego fundusz Pracuj Ventures) i Piotra Smolenia (byłego inwestora VC).

Firma oferuje usługę „wypłaty na życzenie”, czyli możliwość przedpłaty części wynagrodzenia należnego pracownikowi w późniejszym terminie.

„Symmetrical przekonał do siebie takie tuzy europejskiego venture capital, jak Partech, które zainwestowało w niemal 400 spółek, w tym Viva Republica (unicorn) oraz Alan, Auxmoney czy SendinBlue, które są bliskie uzyskania tego statusu” – mówi nam Paweł Michalski, partner w klubie inwestorów prywatnych COBIN Angels.

„Symmetrical zmienił w ostatnim czasie profil na szybko rosnący rynek benefitów pozapłacowych i jest dobrze pozycjonowany by docelowo stać się swego rodzaju trenerem finansowym wspomagającym pracowników w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych.  To bardzo ciekawy produkt, który ma szanse skorzystać również na wzroście zapotrzebowania na mikropożyczki w okresie spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią” – dodaje Michał Lewandowski, investment manager w TDJ Pitango Ventures.

Równie pozytywnie o tym startupie mówi Michał Kramarz, szef Google for Startups Polska.

„Rozwiązania proponowane przez Symmetrical to dla pracodawców szansa na zaoferowanie nowych benefitów, dbanie o ich stabilność finansową i dodatkowa zachęta dla potencjalnych kandydatów do pracy. Zaś dla pracowników – zmniejszenie stresu związanego z konstruowaniem domowego budżetu i nieprzewidzianymi wydatkami” – wskazuje Kramarz.

Kolejną osobą, która jako jeden z najciekawszych fintechów wskazuje na Symmetrical jest Maciej Marszałek, szef wspierającej tworzenie startupów firmy The Heart.

„To jest dobrze opracowany produkt zweryfikowany przez dużych klientów plus silni inwestorzy, którzy poczekają na zbudowanie skali, jaka w tym biznesie jest niezbędna. Mocno wierzę w tę spółkę i jej produkt” – komentuje Marszałek.

Na Symmetrical zwrócił także uwagę Tomáš Vyšný, inwestor słowackiej platformy finansowania fintechów 365.fintech.

„Firma w ostatnim czasie zebrała ponad 7,3 mln euro od prestiżowych inwestorów, takich jak Finch Capital, Market One i Partech i jest stanowczo jednym z polskich fintechów, na który warto zwrócić uwagę” – mówi 300Gospodarce Vyšný.

2. fintechOS (ROU)

Na drugim miejscu w naszym fintechowym rankingu najbardziej obiecujących startupów znalazł się rumuński fintechOS.

Technologia rozwijana przez tę spółkę wspiera szybką transformację cyfrową tradycyjnych banków i firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu umożliwia im skuteczne konkurowanie z fintechami.

„W oparciu o tę technologię, banki i ubezpieczyciele mogą bardzo szybko wprowadzać na rynek nowe produkty i usługi, które są w pełni cyfrowe, oparte na danych klienta i wysoce spersonalizowane pod jego potrzeby” – mówi 300Gospodarce Filip Gorczyca, członek zarządu LUMA Holding.

Jak dodaje Michał Lewandowski z TDJ Pitango, fintechOS to startup, którego rozwój istotnie przyspieszyła pandemia.

„W środowisku niskich stóp procentowych i rosnącej konkurencji ze strony banków cyfrowych sektor finansowy jest pod jeszcze większą presją, by przeprowadzać cyfrową transformację. To powinno wspierać wzrost fintechOS w kolejnych latach” – uważa Lewandowski.

Z kolei Paweł Michalski z COBIN Angels wskazuje, że dzięki automatyzacji i szeregu gotowych rozwiązań, fintechOS umożliwia cyfryzację niemal każdego rodzaju usług bankowych.

FintechOS pozyskał dotychczas 14,4 mln euro od inwestorów, w tym od polskiego OTB Ventures.

3. Twisto (CZE)

Twisto – numer cztery na naszej liście – to nowoczesna platforma płatnicza, która chce ułatwić wszystkie czynności związane z transakcjami pieniężnymi (finansowymi).

„Produkt, który firma rozwija od sześciu lat, opiera się o unikatowy system scoringowy, Nikitu, wykorzystujący systemy samouczące. Twisto jest jednym z niewielu czeskich startupów, którym udała się ekspansja zagraniczna” – mówi 300Gospodarce Maria Staszkiewicz, dyrektor wykonawcza Czeskiego Stowarzyszenia Fintechów.

„Twisto wywalczył już sobie mocną pozycję w e-commerce i jestem przekonany, że będą dalej dynamicznie rosnąć. Odroczone płatności jako innowacyjny produkt para-bankowy, na pewno z nami zostaną na dobre, a Twisto jako pionier w tej części w Europie wypracował pozycję lidera” – uważa natomiast Maciej Marszałek, szef The Heart.

„To bardzo ciekawy startup i w ogóle kategoria, który jeśli przetrwa wyzwania regulacyjne i trudność finansowania swojego modelu, ma szanse na globalne ambicje” – dodaje Marszałek.

„W bieżącym roku, w związku ze spowodowanym pandemią skokowym rozwojem rynku e-commerce, na znaczeniu zyskały spółki fintech związane z tym obszarem. Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na branżę odroczonych płatności. W regionie CEE powstało kilka ciekawych fintechów działających w tym segmencie, na czele z czeskim Twisto, które od lat przeciera szlaki w krajach naszego regionu, w tym też w Polsce” – mówi z kolei Filip Gorczyca.

4. Uncapped (POL)

Czwarty na naszej liście najczęściej wymienianych przez ekspertów obiecujących fintechów jest Uncapped – firma założona przez Ashera Ismaila i Piotra Pisarza.

Startup oferuje szybkie i elastyczne finansowanie obrotowe dla szybko rozwijających się firm i wpisuje się w szerszy trend alternatywnego finansowania i do pewnego stopnia zastępuje finansowanie venture capital.

„Startup pozyskał dotychczas 34 mln euro finansowania inwestorskiego. Grono inwestorów Uncapped to mini aleja sław europejskiego rynku VC. Na pokładzie, oprócz poważanych funduszy, znajdziemy również m.in. Taaveta Hinrikusa, założyciela TransferWise – jednego z największych fintechów Europy” – wylicza Paweł Michalski.

„Startup przebojem wdarł się do czołówki fintechów w regionie dzięki zebraniu bardzo dużej rundy finansowania we wrześniu bieżącego roku. W związku z pandemią zapotrzebowanie na nowoczesne finansowanie dostarczane przez startup znacznie wzrosło i ten trend powinien być kontynuowany w kolejnych latach” – dodaje Michał Lewandowski.

5. Silent Eight (POL)

Silent Eight sklasyfikowany został na piątym miejscu wśród fintechów, które wskazali eksperci zapytani przez 300Gospodarkę o najbardziej obiecujące młode firmy technologiczne działające w świecie finansów.

SilentEight specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie, a technologia opracowana przez zespół firmy umożliwia zwiększenie efektywności procesów AML.

„Spółka pozyskała dotychczas 13,6 mln euro, w tym od polskiego OTB Ventures i Boon Hwee Koh (byłego Chairmana DBS, jednego z najbardziej rozwiniętych technologicznie banków w Azji)” – mówi nam Filip Gorczyca.

Na ten startup uwagę zwrócił też prezes Fundacji Startup Poland Tomasz Snażyk, który podkreślił znaczenie tej firmy jako reprezentanta kluczowego sektora bezpieczeństwa cyfrowego.

5. Autenti (POL)

Startup Autenti zajął piąte miejsce ex aequo z Silent Eight w grupie najbardziej perspektywicznych fintechów regionu Europy Środkowo-Wschodniej w 2021 roku.

„Choć w Polsce widzimy coraz więcej ekscytujących i przyszłościowych projektów startupowych w wielu sektorach, wciąż pojawiają się i rozwijają fintechy z globalnym potencjałem. Tak jak Autenti, oferujące szybki i bezpieczny oraz prawnie wiążący podpis elektroniczny dla firm. W bankach, w których podpisy pod dokumentami to codzienność, takie rozwiązania są często na miarę rewolucji, która dodatkowo wpasowuje się w obecne trendy ograniczania kontaktów osobistych. Autenti to także startup z bardzo doświadczonym w biznesie zespołem” – ocenia firmę Michał Kramarz, szef Google for Startups w Polsce.

„To już nie taki świeży startup, znamy ten zespół od dawna, od czasu kiedy jeszcze jako mała firma z ciekawym produktem walczyli o klientów korporacyjnych na naszych startup tech days, jak pozyskiwali pierwsze banki i w końcu gdy banki zaczęły nie tylko kupować od nich usługę cyfrowego podpisu, ale też w nich zainwestowały” – uważa z kolei Maciej Marszałek, szef The Heart.

„Jestem przekonany, że z atrakcyjnym cennikiem, utalentowanym zespołem i wiarygodnymi udziałowcami, Autenti namiesza też na rynku cyfrowego podpisu w Europie. To może nie fintech, ale bardzo istotny fintech enabler” – dodaje Marszałek.

Na kogo jeszcze zwrócili uwagę eksperci?

Poniżej wybraliśmy kilka wypowiedzi niektórych ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, dotyczących najbardziej obiecujących fintechów. Firmy, które wymieniają otrzymały mniej wskazań, ale może je określić mianem fintechowych „pretendentów”.

Filip Gorczyca, członek zarządu LUMA Holding

Uważam, że niezwykle ważnym elementem ekosystemu sektora finansowego będą tzw. regtechy, które pozwalają na obniżenie kosztów związanych z dostosowaniem biznesu do nowych przepisów. W tym obszarze warto zwrócić uwagę na polską spółkę Coinfirm, zabezpieczającą transakcje kryptowalutowe przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu (AML).  Coinfirm tworzy oprogramowanie wykorzystujące blockchain, big data i machine learning do rozwiązywania problemów z obszarów AML.

Bardzo ważną rolę odgrywają także fintechy, które umożliwiają mikro- i małym przedsiębiorstwom dostęp do tych spośród tradycyjnych produktów finansowych, które dotychczas były dostępne niemal wyłącznie dla większych firm. W tym obszarze wyróżniłbym oferującą usługi faktoringu cyfrowego online polską spółkę SMEO. Mimo iż mikro i małe firmy cierpią na brak dostępu do finansowania obrotowego, w przeszłości nie mogły w praktyce korzystać z takich produktów jak faktoring. W tradycyjnym modelu koszty transakcyjne były bowiem dla banków zbyt wysokie, aby móc oferować faktoring w tym segmencie rynku.

Wśród fintechów wspierających małe przedsiębiorstwa wyróżniłbym ponadto polskiego CashDirectora. Jest to platforma finansowa wspierająca małe i średnie przedsiębiorstwa w zarządzaniu płynnością finansową. Automatyzuje procesy księgowe oraz ułatwia zarządzanie finansami. Serwis zastępuje tradycyjne usługi księgowe oraz ułatwia właścicielom podejmowanie optymalnych decyzji finansowych bez konieczności zatrudnienia specjalisty od finansów, na którego drobnych przedsiębiorców najczęściej nie stać. Cash Director współpracuje już z bankami w Polsce, a obecnie rozpoczął ekspansję na rynki Europy Zachodniej.

Wśród polskich fintechów, jednym z najbardziej obiecujących niezmiennie pozostaje też Billon. Spółka ta rozwija i udoskonala technologię wprowadzającą blockchain do powszechnego użytku. Opracowana przez nią architektura zmienia rozproszony rejestr w podstawę masowych płatności z użyciem regulowanych walut, cyfrowych relacji z użytkownikami oraz procesów biznesowych. Na przestrzeni ostatnich lat Billon zdobył liczne nagrody na całym świecie, a także nawiązał współpracę z wieloma znanymi firmami.

Michał Kramarz, szef Google for Startups w Polsce

Jednocześnie równie rewolucyjne i przyszłościowe są fintechy skierowane do indywidualnego konsumenta – takie, które demokratyzują dostęp do możliwości inwestystycyjnych i sposobów lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi. Tu potencjałem wykazuje się Aion – bankowy startup, który w ramach comiesięcznej subskrypcji oferuje nie tylko podstawowe produkty bankowe, ale także dostęp do ETFów i strategii  inwestycyjnych wspartych AI.

Tworzony przez Wojciecha Sobieraja, twórcę Alior Banku, buduje doświadczony zespół (niedawno jako country manager na Polskę dołączył Karol Sadaj, który do tej pory rozwijał Revoluta w Polsce), posiada mocne finansowanie i wpisuje się doskonale w potrzeby łatwego i aktywnego zarządzania pieniędzmi, na które nie wszystkie tradycyjne banki odpowiadają.

Paweł Michalski, partner w klubie inwestorów prywatnych COBIN Angels

TransferGo to założona na Litwie a obecna również w Polsce firma ułatwiająca błyskawiczne międzynarodowe transfery pieniężne. Spółka posiada już 2,5 mln klientów a w tym roku rozpoczęła ekspansję na 11 kolejnych rynkach: Japonii, Nowej Zelandii, Arabii Saudyjskiej, Singapurze i Ghanie. Startup pozyskał już 45 mln euro, z czego 8 mln tylko w tym roku. Wśród inwestorów znajdują się m.in. Seventure Partners, które wcześniej inwestowało m.in. w „jednorożca” SumUp.

Maciej Marszałek, szef wspierającej rozwój startupów firmy The Heart

Nethone, podobnie jak Autenti, wszedł na nowy i szybko rosnący rynek, który zrodził się na fali boomu na cyfryzację wielu procesów i idącą za tym potrzebę zabezpieczenia ich w cyfrowej rzeczywistości. To spółka która jest właścicielem IP do zaawansowanych algorytmów sprawdzających wiarygodność transakcji e-commerce, które można łatwo aplikować na nowych rynkach. Ciągle są młodym startupem, a już mają solidne zaplecze finansowe oraz ciekawych klientów zagranicznych. Warto ich obserwować.

Z kolei Mintos to niepozorny startup, na który patrzymy z podziwem ze względu na tempo wzrostu. Powstali w 2015 roku, a już teraz stają się liderem pożyczek P2P, mając globalne ambicje. Prób zbudowania modelu pod pożyczki udzielane bezpośrednio między użytkownikami było już wiele, ale to Mintos pojawia się na radarach inwestorów szukających szybko rosnących spółek

Maria Staszkiewicz, dyrektor wykonawcza w Czech Fintech Association

Resistant.ai jest kolejnym udanym projektem Martina Rehaka, wykładowcy nauczania maszynowego na praskiej Politechnice. Firma wykorzystuje sztuczną inteligencję do ochrony systemów firm z sektora finansowego i do obrony przed atakami sztucznej inteligencji, dzięki czemu jest w stanie odkryć nawet najbardziej skomplikowane oszustwa cyfrowe. Z usług firmy w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego korzysta coraz więcej banków, fintechów, ubezpieczalni i sklepów internetowych na świecie.

Kolejnym fintechem, którego rozwojowi warto będzie się przyjrzeć jest EasyChange – kantor internetowy z dziesięcioletnią tradycją. W najbliższym czasie planuje on wykorzystanie technologii DLT w celu stworzenia nowego systemu do wymiany walut. Już dziś ma filie w Londynie i Nowym Jorku, a w najbliższym czasie planuje również ekspansję na nowe rynki, głównie poza UE.

Tomáš Vyšný, inwestor słowackiej platformy finansowania fintechów 365.fintech

Ciekawym młodym startupem z Czech jest Trisbee. Startup swoją ofertę kieruje do drobnych sprzedawców, którym przedstawia bardzo atrakcyjną ofertę – zerowe opłaty transakcyjne za opłaty dokonywane za pomocą kodu QR i uproszczenie procesu dokonywania płatności, do którego konieczne jest jedynie użycie telefonu komórkowego. Poza tym firma oferuje także system wirtualnych punktów sprzedaży, a nawet eksperymentuje z nieobciążonymi prowizją płatnościami odroczonymi i rozwiązaniami portfelowymi w detalicznej części swojego biznesu.

Z kolei litewski startup Ondato przedstawia pełną ofertę w zakresie zapewnienia przestrzegania przepisów prawnych w odniesieniu do procedury know-your-client. Wachlarz usług obejmuje zarówno foto- i wideoweryfikację tożsamości w czasie rzeczywistym, jak i monitoring i screening danych, proces due dilligence, ocenę ryzyka i system zarządzania sprawami (case management system).

Kolejnym czeskim startupem, na który warto zwrócić uwagę jest Date.io, dzięki którego rozwiązaniom klienci banków mogą śledzić personalizowane oferty bezpośrednio w swoich bankowych aplikacjach i korzystać z nich przy użyciu kart u wybranych sprzedawców.

Na uwagę zasługuje także łotewski fintech Nordigen, który tworzy technologię wykorzystującą dane z otwartej bankowości, które stopniowo stają się coraz bardziej ustandaryzowane i łatwiej dostępne.

Polska krainą wolną od jednorożców. Pod względem tworzenia miliardowych startupów przegrywamy z Rumunią i Litwą