Najdroższe miejsca do zamieszkania dla pracowników międzynarodowych są w Azji Południowo- Wschodniej i Szwajcarii. Ale i Warszawa zaliczyła właśnie wysoki awans w rankingu kosztów życia. To zasługa rosnących cen mieszkań.
Badanie przeprowadziła firma finansowa Mercer, aby doradzać międzynarodowym pracodawcom w kwestii najlepszego wynagradzania pracowników przenoszących się za granicę. Po analizie 200 czynników, takich jak koszty transportu, jedzenia, ubrań i rozrywki w 226 lokalizacjach, badanie wskazało ceny mieszkań i inflację jako najważniejsze czynniki wpływające na wzrost kosztów życia.
Które miasta są najdroższe?
Hongkong ponownie uplasował się jako najdroższe miejsce do życia dla pracowników zagranicznych – pozycję tę utrzymuje już od pięciu lat. Drugie miejsce zajmuje Singapur. Kolejne cztery pozycje zajęły szwajcarskie miasta: Zurych, Genewa, Bazylea i Berno.
Zobacz też: W Paryżu nie ma gdzie mieszkać. Ale kryzys braku mieszkań to problem wielu miast w Europie
Za szwajcarskimi metropoliami znalazł się Nowy Jork, który spadł o jedno oczko w porównaniu z badaniem z zeszłego roku. Z kolei Londyn awansował o dziewięć miejsc w rankingu w tym roku i zajął 8. miejsce, wchodząc tym samym do pierwszej dziesiątki. Załapała się jeszcze do niej stolica Bahamów, Nassau oraz Los Angeles.
Europejskie miasta wśród najdroższych na świecie
Spośród 10 najdroższych miast dla międzynarodowych pracowników, połowa znajduje się w Europie Zachodniej, przy czym Szwajcaria jest domem dla czterech z nich. W czołówce rankingu europejskiego znalazła się również Kopenhaga, która jednak spadła w globalnym rankingu o dwie pozycje. Na miejscu siódmym znalazł się Wiedeń, który awansował o jedno miejsce. Kolejny wśród najdroższych miast w Europie jest Amsterdam. Miasto przesunęło się w rankingu o dwa oczka w dół. Dziesiątkę zamyka Berlin.
Top 10 najdroższych miast w Europie przedstawia poniższa mapa:
W rankingu znalazły się też polskie miasta. Zajmują one odległe pozycje, jednak i w nich widoczny jest znaczny wzrost kosztów życia, zwłaszcza w stolicy. Warszawa uplasowała się bowiem na 135 pozycji globalnego rankingu, awansując o 35 miejsc. Wrocław zajął 169 miejsce, wspinając się o 17 pozycji. Natomiast, Kraków wylądował z numerem 175., co także daje temu miastu awans o 15 oczek w górę.
Polecamy: Miasta, w których źle się śpi. Tu hałas w nocy jest największy [GRAFIKA]
To koszt mieszkań jest najwyższy
Według raportu, drogie rynki mieszkaniowe oraz rosnące koszty transportu, towarów i usług to jedne z głównych przyczyn wysokich kosztów życia w czołowych miastach rankingu. Ceny mieszkań i stawki najmu są kluczowymi czynnikami w rankingu kosztów życia w miastach. Autorzy badania zwracają uwagę, że pracownicy, którzy wydają znaczną część swojego dochodu na czynsz lub kredyty hipoteczne, mają mniej dostępnych środków na inne wydatki.
W latach 2023 i 2024 nastąpiła duża zmienność w tych kosztach na całym świecie, z cenami wynajmu mieszkań znacznie różniącymi się między poszczególnymi miastami. Dodatkowo, Inflacja i wahania kursów walut bezpośrednio wpłynęły na wynagrodzenia i oszczędności pracowników międzynarodowych.
Chociaż czołówka listy niewiele się zmieniła w porównaniu do rankingu z poprzedniego roku, pojawiły się znaczne skoki dalej na liście. Wśród nich są np. miasta Meksyk i Monterrey, przy czym Meksyk awansował o 46 miejsc na 33. pozycję, a Monterrey wspiął się o 40 miejsc na 115.
Miasta o najniższych kosztach życia to Islamabad w Pakistanie oraz Lagos i Abudża w Nigerii. Niemniej jednak, na te wyniki częściowo wpłynęły deprecjacje lokalnych walut.
Czytaj także:
- Oto miasta najlepsze do życia. Polskie metropolie daleko w rankingu
- Oto najdroższe na świecie miasta do życia. Najbardziej rosną w nich ceny żywności
- Najdroższe miasta na świecie. Singapur na pierwszym miejscu w rankingu
- Ceny mieszkań w większości dużych miast wciąż rosną. Kraków zaczyna doganiać Warszawę