{"vars":{{"pageTitle":"Najlepsze miasta w Europie dla start-upów. Warszawa w pierwszej dziesiątce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["biznes","europa","infografika","jednorozce","main","miasta","najnowsze","start-upy"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"27 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":697509}} }
300Gospodarka.pl

Najlepsze miasta w Europie dla start-upów. Warszawa w pierwszej dziesiątce

Paryż, Madryt i Barcelona to najlepsze miasta w Europie do zakładania start- upów, wynika z najnowszego rankingu. Stolica Polski wyprzedziła Amsterdam i znalazła się tuż za Berlinem.

Nowy raport opublikowany przez brytyjską firmę szkoleniową The Knowledge Academy wyznaczył Paryż jako najlepsze miasto dla nowych firm, tuż za nim uplasowały się Madryt i Barcelona.

Europejskie miasta otrzymały punkty w skali od 0 do 10. Ocenie podlegała między innymi: liczba dostępnych biur, ceny najmu, bliskość najlepszych uniwersytetów, szybkość internetu. Raport nie brał jednak pod uwagę stopnia biurokracji, ani opodatkowania.

Ze raportu wynika, że ​​każdego roku w Europie powstaje 160 tys. nowych przedsiębiorstw rozpoczynających działalność, ale 10 proc. z nich upada w ciągu pierwszego roku. Oto, w których europejskich miastach warunki do założenia start-upu są najkorzystniejsze.


Zobacz też: Metropolie, w których transport nie truje. Próżno wśród nich szukać polskich miast [RANKING]


Francja i Hiszpania najlepsze dla start-upów

Dwa francuskie miasta znalazły się w pierwszej piątce rankingu. Paryż został liderem pod względem atrakcyjności dla start- upów. Na piątym miejscu znalazł się Lyon. Paryż został doceniony za najlepsze uniwersytety, przestrzenie biurowe w Europie oraz najbardziej dostępny transport publiczny. W dodatku stolica Francji posiada „wsparcie rządów i dobrze rozwinięty ekosystem start-upowy” wynika z raportu. Z kolei Lyon charakteryzuje najszybszy internet wśród wszystkich badanych miast.

Natomiast, dwie hiszpańskie metropolie zajęły podium. Madryt zajął drugie miejsce, a Barcelona trzecie. Madryt, uzyskał wysoką ocenę ze względu na szybki internet i liczbę dostępnych biur. Drugie hiszpańskie miasto wśród pierwszej trójki, Barcelona, zbudowała swoją reputację przez ostatnie dziesięć lat jako największe centrum technologiczne w południowej Europie.

Warszawa wyprzedza Amsterdam

Na czwartym miejscu wylądował Londyn. Metropolia ma największą koncentrację przestrzeni biznesowych, a także największą liczbę uniwersytetów spośród najlepszych 250 uczelni w Europie. Stolica Wielkiej Brytanii ma najwięcej biur oraz najwyższe czynsze.

Dublin zajął szóste miejsce w Europie ze względu na dobrze wykształconą, przedsiębiorczą siłę roboczą, a na siódmym znalazł się Berlin.

Na miejscu ósmym uplasowała się Warszawa. Stolica Polski dysponuje szybszym internetem, niż Londyn, Dublin i Berlin. Tuż za Warszawą na liście znalazł się Amsterdam, a za nim Mediolan.

– Ostatecznie wybrana lokalizacja biznesowa musi być dostosowana do potrzeb firmy, ale zawsze powinna uwzględniać takie czynniki, jak przestrzeń biurowa. Posiadanie siedziby głównej lub wspólnej przestrzeni do pracy dla zespołu może mieć zasadnicze znaczenie dla sukcesu. Szybkość i niezawodność łącza szerokopasmowego to kolejny kluczowy czynnik w prowadzeniu firmy – tłumaczą autorzy raportu.

Czytaj także: