{"vars":{{"pageTitle":"Najważniejsze zmiany w podatkach w 2024 r. Rewolucja w fakturowaniu to nie jedyna nowość","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["2024-rok","ceny-transferowe","cit","fakturowanie","firma","ksef","main","najnowsze","podatek-minimalny","podatki"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"15 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":659774}} }
300Gospodarka.pl

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2024 r. Rewolucja w fakturowaniu to nie jedyna nowość

Największą zmianą w podatkach w tym roku będzie wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Poza tym rok 2024 będzie pierwszym rokiem podatkowym, za który niektóre podmioty zapłacą podatek minimalny. Zmienił się też termin raportowania cen transferowych. 

W ostatnich latach podatnikom trudno złapać oddech w natłoku zapowiadanych lub wprowadzanych w życie nowych przepisów podatkowych. Rok 2024 nie będzie inny.

Największą zmianą, która dotknie w 2024 r. wszystkich podatników, będzie wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Korzystanie z KSeF będzie dla czynnych podatników VAT obowiązkowe od 1 lipca tego roku, natomiast dla podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT (nievatowcy) w zakresie wystawiania faktur zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Rewolucja w fakturowaniu

– KSeF wymusi na podatnikach daleko idące zmiany w procesach fakturowania – od 2024 r. zasadniczo fakturowanie będzie odbywało się poprzez dedykowaną do tego platformę. Przygotowanie się do KSeF wymaga dostosowania systemów i wewnętrznych procesów w firmie, co z pewnością będzie niemałym wyzwaniem dla podatników – wskazuje firma audytorsko-doradcza Grant Thornton.

KSeF nie zweryfikuje poprawności merytorycznej faktury, nie wychwyci faktur błędnych czy duplikujących się. I dlatego zdaniem ekspertów to na etapie wdrażania narzędzia, które połączy system finansowo-księgowy z KSeF, konieczne jest zadbanie o odpowiednie mechanizmy sprawdzające faktury ustrukturyzowane (faktury dokumentujące sprzedaż usługi lub towaru, zapisane w formie ściśle opisanego przepisami pliku xml, mają wyłącznie elektroniczną postać).


Polecamy także: W firmach coraz więcej optymizmu. Ale bariery w działalności nie zniknęły


Kolejnym wyzwaniem jest konieczność przygotowania się na niedostępności i awarie KSeF – ustawa przewiduje bowiem modyfikacje w zakresie np. daty wystawienia faktury czy sposobu ujęcia faktury korygującej, które są wystawianie w czasie, gdy KSeF nie działa.

– Zasady są różne, w zależności od przyczyny niedostępności KSeF, niezbędne zatem może okazać się posiadanie spisanych zasad/procedur postępowania na wypadek awarii KSeF – radzi Grant Thornton.

Jednocześnie specjaliści zwracają uwagę na to, że nie będą już możliwe praktykowane – i co do zasady niekwestionowane dzisiaj przez organy podatkowe – rozwiązania jak korygowanie błędów na fakturach poprzez wystawienie faktur „do zera” czy wystawianie faktur „na zero” dla transakcji rozliczających zaliczki czy usługi fakturowane etapami, korygowanie drobnych błędów na fakturach przez nabywcę notą księgową czy wystawianie faktur zaliczkowych bez wskazywania danych dotyczących zamówienia w KSeF.

Podatek minimalny – nowa forma opodatkowania CIT

KSeF to nie jedyna nowość. Rok 2024 będzie pierwszym rokiem podatkowym, za który niektóre podmioty będą musiały zapłacić podatek minimalny. Opodatkowanie obejmie spółki, które poniosą stratę z działalności operacyjnej albo osiągną niską rentowność.

– Dla potrzeb podatku minimalnego wynik podatkowy będzie obliczany na odrębnych zasadach od „klasycznego CIT”. Przykładowo, z takiej kalkulacji można wyłączyć szereg pozycji kosztowych. W rezultacie nie każda strata wykazana w zeznaniu CIT-8 spowoduje konieczność zapłaty podatku minimalnego – wyjaśnia Grant Thornton.


Zobacz również: Co trzecia firma zwolniła już kogoś przez AI. Sztuczna inteligencja rozpycha się na rynku pracy


Dodatkowo ustawodawca przewidział szeroki katalog wyłączeń z opodatkowania. W grupie zwolnionej z podatku minimalnego znajdą się m.in. mali podatnicy CIT, spółki rozpoczynające działalność gospodarczą czy raportujące stratę tylko przejściowo, jak również podmioty charakteryzujące się niską rentownością ze względu na specyfikę swojej branży.

– Choć termin zapłaty nowego podatku może wydawać się jeszcze odległy warto wcześniej przyjrzeć się nowym regulacjom by ocenić możliwość oraz potencjalną wysokość opodatkowania. Należy pamiętać, że podatek minimalny będzie wyliczany niezależnie od „klasycznego” CIT, co może wymagać również opracowania nowych narzędzi – podpowiadają eksperci.

Ceny Transferowe na 2024 – dokumentowanie i raportowanie

W 2024 r., w kontekście dokumentowania i raportowania transakcji za rok 2023, podatnicy nadal będą stosować przepisy obowiązujące dla roku podatkowego rozpoczętego po 1 stycznia 2022 r. Tu nowość dotyczy jedynie terminu na złożenie formularza.

Podatnicy na przygotowanie dokumentacji cen transferowych mają 10 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego, zaś informacja o cenach transferowych (TPR) jest składana do urzędu skarbowego do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Wyjątkowe pod tym względem jest raportowanie za rok podatkowy 2022, bowiem dla podatników, dla których termin na złożenie formularza upływał od 30 listopada do 31 grudnia 2023 r., termin ten został wydłużony do 31 stycznia 2024 r., co było spowodowane późną publikacją nowego formularza w formie interaktywnej. W kolejnych latach nie spodziewamy się wydłużenia tego terminu – wyjaśniają eksperci.

Jednocześnie Grant Thornton przypomina, że część przedsiębiorców musi od 1 stycznia 2024 r. uiszczać opłaty roczne na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Nowa danina obejmuje podmioty wprowadzające do obrotu takie produkty jak m.in.: pojemniki na żywność do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos, paczki i owijki na żywność, pojemniki na napoje o pojemności do 3 litrów, kubki na napoje i ich pokrywki oraz wieczka, czy lekkie torby na zakupy, chusteczki nawilżane i balony oraz wyroby tytoniowe i filtry zawierające tworzywa sztuczne.

To też może Cię zainteresować: