{"vars":{{"pageTitle":"Najważniejszy bank w Europie nie widzi szans na szybkie odbicie gospodarki po pandemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ebc","epidemia","epidemia-koronawirusa","europa","europejski-bank-centralny","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","main"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"22 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":54683}} }
300Gospodarka.pl

Najważniejszy bank w Europie nie widzi szans na szybkie odbicie gospodarki po pandemii

„Ponieważ po kwarantannie popyt prawdopodobnie będzie odbudowywał się jedynie stopniowo, to na tym etapie można już wykluczyć scenariusz szybkiego odbicia po pandemii” – to jeden z wniosków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego po spotkaniu dot. polityki pieniężnej.

Uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że przewidywania dotyczące powrotu europejskiej gospodarki do normalności po okresie lockdownu będą musiały zostać drastycznie zrewidowane w stosunku do prognoz z marca.

Wpływ na to ma m. in. fakt, że skala i długość trwania obostrzeń w gospodarce wciąż jest trudna do oszacowania, a im dłużej ograniczenia pozostaną w mocy, tym większy będą one miały wpływ na ograniczenie aktywności gospodarczej i poziom cen.

Co więcej, nawet po przejściu obecnej fali zachorowań, powrót do normalnej aktywności będzie przebiegał powoli – po pierwsze ze względu na zapobiegawcze i ostrożne podejście konsumentów do nowej rzeczywistości po pandemii, a po drugie przez ich spadek dochodów.

Rada Prezesów wysunęła nawet przypuszczenie, że jeżeli konsumenci nie odzyskają szybko poziomu zaufania sprzed pandemii po zniesieniu ograniczeń, to popyt może pozostać w dużym stopniu ograniczony.

„Uczestnicy spotkania spodziewają się, że część obostrzeń zostanie jednak utrzymana przez dłuższy czas – przynajmniej do momentu wypuszczenia na rynek szczepionki. W warunkach niepewności dojść może także do ograniczenia działalności inwestycyjnej” – czytamy w sprawozdaniu ze spotkania.

„Jako że po kwarantannie popyt prawdopodobnie będzie odbudowywał się jedynie stopniowo, to na tym etapie można już wykluczyć scenariusz szybkiego odbicia po pandemii”.

Spotkanie Rady Prezesów EBC odbyło się w dniach 29-30 kwietnia w niemieckim Frankfurcie nad Menem.

Czytaj także:

Europejski Bank Centralny uruchamia program wykupu obligacji o wartości 750 mld euro