{"vars":{{"pageTitle":"Największe wymieranie od czasów dinozaurów. W pół wieku Ziemia straciła 69% dzikich zwierząt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","main","najnowsze","najwazniejsze","raport","world-wide-fund-for-nature","wwf","wymieranie-dzikich-zwierzat","zanieczyszczenia","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"16 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":369518}} }
300Gospodarka.pl

Największe wymieranie od czasów dinozaurów. W pół wieku Ziemia straciła 69% dzikich zwierząt

Populacja dzikich zwierząt na Ziemi spadła średnio o 69 proc. w ciągu ostatnich 50 lat – wynika z badań naukowców. Powodem jest działalność człowieka: wycinka lasów, zbyt duża konsumpcja i zanieczyszczenia na ogromną skalę.

Na całym świecie liczebność wszystkich gatunków zwierząt od ptaków, ryb po płazy i gady systematycznie spada. W latach 1970-2018  liczba dzikich zwierząt zmniejszyła się o ponad dwie trzecie. Do 2022 roku odsetek ten zwiększył się o 69 proc. – wynika z raportu The Living Planet Index (LPI) opracowanego przez WWF i Towarzystwo Zoologiczne w Londynie (ZSL).

Trwa masowe wymieranie na Ziemi

Obecnie mamy do czynienia z szóstym masowym wymieraniem gatunków na naszej planecie – uważają naukowcy. Oznacza to, że Ziemia doświadcza największego wymierania od czasu dinozaurów. Jednocześnie autorzy raportu nie pozostawiają w tym zakresie  złudzeń, winni tego wymierania są ludzie.

Ameryka Łacińska i region Karaibów – w tym Amazonia – odnotowały największy spadek średniej wielkości populacji dzikich zwierząt. Region ten odnotował 94 proc. spadek w ciągu 48 lat.

Fauna Aryki skurczyła się o 66 proc., a Azja i Pacyfik o 55 proc. Populacja zwierząt w Ameryce Północnej zmniejszyła się o 20 proc. Natomiast Europa i Azja Środkowa odnotowały spadki o 18 proc.

Najważniejszą przyczyną utraty bioróżnorodności na całym świecie jest zmiana użytkowania gruntów – podają autorzy raportu.  Zwierzęta mają bowiem coraz większe trudności w przemieszczaniu się, gdyż ich środowisko jest coraz bardziej zapełniane infrastrukturą i polami uprawnymi.

Według naukowców dalsze wymieranie zwierząt jest nieuniknione.

Jednak naukowcy z International Union for Conservation of Nature opracowują także standard pomiaru potencjału ochronnego zwierzęcia, znany jako jego zielony status, który pozwoli naukowcom nakreślić drogę do odrodzenia niektórych z miliona gatunków zagrożonych wyginięciem na Ziemi.

The Living Planet Index (LPI) to wskaźnik śledzący populacje dzikich ssaków, ptaków, ryb, gadów i płazów na całym świecie – i cyklicznie ujawniający spadek monitorowanych populacji dzikich zwierząt. W 2022 r. wskaźnik obejmował prawie 32 tys. populacji gatunków. Wskaźnik ten uchodzi za najbardziej kompleksowy i pokazuje trendy ogólnego stanu ekosystemu.

OECD zmierzyło, czy robimy wystarczająco dużo dla klimatu i środowiska. Raport nie pozostawia złudzeń