{"vars":{{"pageTitle":"Największy fundusz na świecie: Dane pokazują, że zarabiamy coraz więcej, bo inwestujemy etycznie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["csr","ekologia","esg","fundusze-inwestycyjne","gielda","inwestycje","lad-korporacyjny","main","norwegia","norweski-panstwowy-fundusz-emerytalny","rynek-kapitalowy","zrownowazony-biznes"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64079}} }
300Gospodarka.pl

Największy fundusz na świecie: Dane pokazują, że zarabiamy coraz więcej, bo inwestujemy etycznie

Nowy szef Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego zarządzającego aktywami o wartości 1 biliona dolarów zapowiedział jeszcze agresywniejsze wycofywanie się z inwestycji sprzecznymi z zasadami zrównoważonego biznesu w celu zwiększenia zysków, pisze Financial Times.

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny to największy na świecie państwowy fundusz majątkowy – zarządza on aktywami o wartości 1 bln dol., a w 2019 roku zanotował 19,9 proc. zysków ze swoich inwestycji w 2019 roku – czyli 165 miliardów euro (1,682 mld koron norweskich). Fundusz, średnio rzecz biorąc, jest właścicielem 1,5 proc. akcji wszystkich notowanych na giełdzie spółek świata.

Teraz Nicolai Tangen, jego nowy szef, który stanowisko objął we wrześniu tego roku, zapowiedział, że w celu zwiększenia zysków NPFE wycofa się z inwestowania w spółki, które nie spełniają standardów w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (z ang. environment, social responsibility, governance – ESG).

Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]

W ostatnich latach fundusz stopniowo wycofywał się m.in. z inwestowania w firmy, które zajmowały się wydobyciem węgla kamiennego i spółki energetyczne wykorzystujące paliwa kopalne do produkcji energii. W 2017 roku Norwegowie sprzedali swoje udziały w polskim PGE. Z kolei w zeszłym roku zdecydowali się na wycofanie inwestycji w 42 kolejne firmy.

Zgodnie z zapowiedziami Tangena w kolejnych latach podobnych decyzji będzie jeszcze więcej.

„Ta strategia okazała się bardzo zyskowna i pomaga w ograniczeniu poziomu ryzyka” – powiedział w wywiadzie z FT Tangen.

W 2018 roku dokonane dezinwestycje pozwoliły funduszowi na zwiększenie zwrotu z inwestycji o 0,1 pkt proc. w stosunku do portfela referencyjnego. Pod koniec 2019 roku różnica wzrosła jednak do 0,3 pkt proc.

Norwegia chce więcej inwestować w USA. Fundusz naftowy zmniejszy ekspozycję w Europie