{"vars":{{"pageTitle":"Największy fundusz na świecie wyprzeda wszystkie rosyjskie aktywa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["fundusz-norweski","gielda","inwazja-rosji-na-ukraine","inwestycje","main","norwegia","norweski-fundusz-majatkowy","norweski-panstwowy-fundusz-emerytalny","rosja","ukraina"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"27 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":269349}} }
300Gospodarka.pl

Największy fundusz na świecie wyprzeda wszystkie rosyjskie aktywa

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, największy fundusz inwestycyjny świata, pozbędzie się wszystkich rosyjskich aktywów.

„Podjęliśmy decyzję o zamrożeniu inwestycji funduszu i rozpoczęliśmy proces wyprzedaży [Rosji]” – ogłosił w niedzielę premier Norwegii Jonas Gahr Støre.

Rosyjskie aktywa norweskiego funduszu obejmują obligacje rządowe i udziały w prawie 50 firmach. Według stanu na koniec 2021 roku były one warte 2,83 mld dolarów.

Dlaczego to ważne?

Norweski megafundusz – który inwestuje pieniądze pochodzące z wydobycia ropy naftowej, aby Norwegowie żyli dostatnio, nawet gdy ropa się wyczerpie – jest posiadaczem około 1,4 proc. wszystkich akcji notowanych na giełdach na całym świecie. Z powodu jego wielkości i rozległości inwestycji jest uważnie śledzony przez inwestorów na całym świecie.

To oznacza, że każda większa decyzja funduszu (np. o wykluczeniu jakiejś spółki z powodów etycznych, tak jak to zrobił z polską spółką energetyczną PGE dwa lata temu z powodów ekologicznych) może odbić się szerokim echem na świecie, a inwestorzy mogą pójść w jego ślady.

Według najnowszych dostępnych danych, na koniec 2020 roku fundusz miał najwięcej udziałów w Sberbanku, Gazpromie i Łukoilu.

Chcemy dać bardzo jasną i jednoznaczną odpowiedź, że takie nadużycia, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, nie mogą być akceptowane i dlatego naturalną rzeczą dla Norwegii jest wycofanie swoich inwestycji z rynku rosyjskiego – powiedział minister finansów Trygve Slagsvold Vedum.

Oprócz akcji fundusz inwestuje w nieruchomości i obligacje. Według stanu na koniec lutego wartość wszystkich jego aktywów (czyli łącznie całego posiadanego majątku) wynosi 1,3 biliona dolarów.  Dla porównania to dwa razy więcej niż wynosi roczne PKB Polski – czyli wartość wszystkich towarów i usług wytworzonych w naszym kraju w ciągu roku kalendarzowego.

Polecamy nasze wywiady z ekspertami nt. konsekwencji wojny w Ukrainie:


Chcesz pomóc? Tutaj publikujemy krótką listę organizacji, gdzie można wpłacić pieniądze, zanieść rzeczy do zbiórki lub zadeklarować przyjęcie uchodźców: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej