{"vars":{{"pageTitle":"Nie będzie jednej płacy minimalnej dla całej UE. Jest nowa dyrektywa Unii w tej sprawie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","parlament-europejski","pensja-minimalna","praca","rynek-pracy","unia-europejska","wynagrodzenia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312792}} }
300Gospodarka.pl

Nie będzie jednej płacy minimalnej dla całej UE. Jest nowa dyrektywa Unii w tej sprawie

Sprawiedliwa pensja minimalna – to główny cel nowej dyrektywy chroniącej pracowników w Unii Europejskiej, którą przyjął Parlament Europejski. Nie będzie jednak wspólnego unijnego poziomu minimalnego wynagrodzenia, który obowiązywałby w całej wspólnocie.

Nowa dyrektywa zaproponowana przez Komisję Europejską ma zapewniać pracownikom w Unii Europejskiej sprawiedliwe wynagrodzenie minimalne. Głównym celem ma być ochrona oraz wyeliminowanie ubóstwa wśród pracowników Unii Europejskiej. Dyrektywa ma także pomóc zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Dyrektywa jednocześnie nie zobowiązuje państw członkowskich do wprowadzenia ustawowych wynagrodzeń minimalnych ani nie określa wspólnego poziomu minimalnego wynagrodzenia w całej Unii Europejskiej.

Główne elementy dyrektywy to:

Ochrona w postaci płacy minimalnej istnieje we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym, a państwa członkowskie będą musiały wdrożyć nowe elementy dyrektywy do prawa krajowego w ciągu dwóch lat.

W listopadzie 2017 r. Parlament Europejski wraz z Radą UE i Komisją Europejską ogłosił Europejski filar praw socjalnych, określający zobowiązanie Unii Europejskiej do wprowadzenia sprawiedliwych płac.

We wtorek 7 czerwca polski rząd przedstawił swoje propozycje podniesienie płacy minimalnej w 2023 roku. Propozycja to dwie podwyżki tej płacy, pierwsza od 1 stycznia, druga od 1 lipca. Po pierwszej podwyżce płaca minimalna wzrośnie do 3383 złotych, po drugiej 3450 złotych. Pisaliśmy o tym w tym tekście.

Płaca minimalna powinna wzrosnąć? OECD: co piąty zatrudniony w Polsce ma niskie zarobki [WYKRESY]