Amerykańska National Weather Service wydała ostrzeżenie przed fala upałów w USA. Według ekspertów może być ona najgorętsza od dziesięcioleci.
Fale upałów na Cyprze i w Grecji spowodowały śmierć wielu osób, a Turcja walczy z pożarami. Temperatura w tych krajach w ostatnich dniach wzrosła powyżej 40 stopni Celsjusza.
Włochy przeżywają obecnie pierwszą dużą falę upałów tego lata. Do końca tygodnia termometry mają wskazać 39-40°C w Rzymie, Neapolu i Florencji, natomiast na Sardynii i Sycylii może to być nawet 42-44°C.
Jeszcze goręcej jest w Azji. Indie notują rekordowy skwar. W Delhi w poniedziałek temperatura osiągnęła 45,2 stopnia Celsjusza. W mieście obowiązuje „czerwony” alert.
Amerykańskie ostrzeżenia są więc elementem światowej mapy upałów. Mapy, która według ekspertów z biegiem czasy będzie coraz bardziej obszerna wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi.
Upał w USA
– Obszary od środkowego Zachodu aż do północno-wschodniego wybrzeża mogą przeżyć najdłuższą fale upałów od dekad – brzmi komunikat Centrum Prognoz Meteorologicznych amerykańskiej National Weather Service.
Największe zagrożenie dla mieszkańców stanowią upały w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W tym tygodniu upał osiągnie niebezpieczne poziomy w wielu metropoliach jak: Chicago, St. Louis czy Nowy Jork. W niektórych z tych regionów, temperatury osiągną wskaźniki niespotykane od 30 lat.
Skąd się biorą upały w Stanach?
Efekt przegrzania intensyfikuje zjawisko tzw. kopuły ciepła, która utrzymuje rozgrzane powietrze w jednym miejscu. Jest ono poddawane codziennie działaniu słońca, co sprawia, że każdy kolejny dzień jest jeszcze gorętszy. Dla mieszkańców USA oznacza to także, że nawet w nocy nie odczują schłodzenia.
Czytaj także: Unijne prawo o odbudowie przyrody zatwierdzone. O zwrocie akcji zadecydowały dwa kraje
Cały efekt spotęguje wysoka wilgotność, która spowoduje, że temperatura odczuwalna będzie jeszcze wyższa niż na termometrach. Zatem mieszkańcy m.in. Chicago czy Detroit mogą odczuwać temperaturę nawet 40 stopni Celsjusza a Nowej Anglii nawet nieco ponad ten wskaźnik, podaje portal telewizji CNN.
Rekordowo wysokie temperatury będą się utrzymywać do końca przyszłego tygodnia.
Polecamy:
- Circular economy na wstecznym biegu. Udział recyklingowanych surowców spada zamiast rosnąć
- Zgoda UE konieczna dla finansowania polskiej elektrowni jądrowej. Inwestor czeka z umową
- Liberalizacja ustawy wiatrakowej wkrótce w planie prac rządu. „Plan jest taki, by odblokować rozwój”