{"vars":{{"pageTitle":"Nie tylko ocieplanie ścian. Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","efektywnosc-energetyczna","ekologia","etics","instalacja-grzewcza","klimatyzacja","komfort-cieplny","koszty","najnowsze","oszczednosci","oze","termomodernizacja","wymiana-okien"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"16 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":566696}} }
300Gospodarka.pl

Nie tylko ocieplanie ścian. Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?

Większość z nas wie, czym jest termomodernizacja jako taka. Jednak wyjaśnienie definicji związanych z tym zagadnieniem powoduje już trudności. Jeżeli podejmujemy się prac termomodernizacyjnych, najczęściej ocieplamy ściany bądź wymieniamy okna. Dlaczego to robimy? Przede wszystkim dla komfortu cieplnego i oszczędności. 

Termomodernizacja to proces modernizacji budynków, który prowadzi do lepszej izolacji termicznej, zmniejszenia strat energii i poprawy efektywności energetycznej. Zwykle oprócz ocieplenia ścian, dachów czy podłóg wiąże się z instalacją nowoczesnych systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

W Polsce termomodernizacja jest szczególnie ważna ze względu na złą kondycję termiczną wielu starszych budynków oraz wysokie koszty ogrzewania w okresie zimowym.

Pojęcie ogólnie znane

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Grupy Atlas, określenie to rozumie ponad 81 proc. respondentów. Termin najlepiej znają osoby starsze, w przedziale 55-64 (85 proc.), a następnie osoby w wieku 35-44 lata (80 proc.). Znajomość określenia najczęściej deklarują osoby z wyższym wykształceniem – aż 90 proc. Co trzeci Polak z wykształceniem podstawowym nie wie czym jest termomodernizacja.

Termomodernizacja kojarzy się Polakom przede wszystkim z ocieplaniem ścian zewnętrznych – taką odpowiedź wskazało 69 proc. respondentów. Trzy kolejne propozycje uzyskały po 57 proc. głosów. To ocieplenie dachu, wymiana okien na nowe czy wprowadzanie odnawialnych źródeł energii.

Co drugi z nas łączy termomodernizację z wymianą instalacji grzewczej albo pieca grzewczego, a 42 proc. Polaków – z ocieplaniem podłóg. Najrzadziej wybieraną odpowiedzią jest modernizacja wentylacji i klimatyzacji – wskazał ją co trzeci respondent.

Najczęściej ocieplamy ściany lub wymieniamy okna

W ostatnich pięciu latach działania z zakresu termomodernizacji przeprowadziło 42 proc. Polaków. To przede wszystkim mężczyźni, osoby z wyższym wykształceniem oraz zamieszkujące tereny wiejskie. Badani, którzy zadeklarowali prace termomodernizacyjne, decydowali się przede wszystkim na ocieplenie ścian zewnętrznych czy wymianę okien na nowe (obie odpowiedzi po 45 proc.).

Innymi popularnymi rozwiązaniami są wymiana instalacji grzewczej albo pieca grzewczego (35 proc.) czy ocieplenie dachu (29 proc.). Co piąty inwestuje w odnawialne źródła energii, a tylko jeden na dziesięciu respondentów modernizuje wentylację i klimatyzację.

Wśród respondentów, którzy przeprowadzili termomodernizację, najważniejszą korzyścią jest komfort cieplny – taką odpowiedź wskazało 69 proc. osób. Ważnym czynnikiem są także finanse. 6 na 10 badanych zdecydowało się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną ze względu na oszczędności, a co drugi Polak z obawy przed rosnącymi kosztami. Co czwarta osoba wykonała termomodernizację z powodów ekologicznych bądź w celu uniknięcia wilgoci.

Nie interesuje mnie to, bo…

Przeważnie nie decydujemy się na termomodernizację z dwóch powodów. Takiej potrzeby nie widzi 36 proc. respondentów. Z kolei co trzeci badany rezygnuje ze względu na zbyt wysoki koszt realizacji.

Pozostałe odpowiedzi nie przekraczają 10 proc. To brak wiedzy, jak zrealizować termomodernizację (9 proc.), brak świadomości takiej możliwości (6 proc.) czy brak czasu i ekipy remontowej – po 4 proc.

Wśród osób, które przeprowadziły termomodernizację w ostatnich 5 latach, co piąta słyszała o systemie ETICS, czyli kompleksowej metodzie ocieplania (umocowanie do ściany, od jej zewnętrznej strony, płyt styropianowych, ułożenie na nich warstwy z zaprawy zbrojonej siatką, a następnie wykonanie warstwy zewnętrznej z tynku cienkowarstwowego).


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Wśród nich największą grupę stanowili mieszkańcy miast powyżej 500 tys. – 37 proc. Znajomość systemu w ogólnej, reprezentatywnej grupie ankietowanych osób wynosi jedynie 13 proc.

Wszystkie dane statystyczne pochodzą z badania wykonanego techniką CAWI, zrealizowanego w dniach 06-08.04.2023 r., na zlecenie Grupy Atlas, za pomocą platformy Omnisurv, na ogólnopolskiej próbie tysiąca dorosłych Polaków, w wieku 30-64 lata.

Polecamy także: