{"vars":{{"pageTitle":"Niech nowa Rada Polityki Pieniężnej zastanowi się nad strategią, radzą ustępujący członkowie RPP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["nbp","polityka-pieniezna","rada-polityki-pienieznej","rpp"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":248212}} }
300Gospodarka.pl

Niech nowa Rada Polityki Pieniężnej zastanowi się nad strategią, radzą ustępujący członkowie RPP

Narodowy Bank Polski powinien wzorem Europejskiego Banku Centralnego przeprowadzić przegląd strategii polityki pieniężnej – uważają Eugeniusz Gatnar i Łukasz Hardt, odchodzący z Rady Polityki Pieniężnej.

W artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej Gatnar i Hardt piszą, że kończąca się kadencja RPP pokazała „które wymagają szczególnej uwagi i pogłębionej analizy, i od których będzie zależała w długim okresie zdolność NBP do dbania o wartość złotego”.

Ich zdaniem są wśród nich m.in. podział kompetencji między zarządem NBP a Radą Polityki Pieniężnej. Ale również sprawa tolerowania przez Radę trwale ujemnej realnej stopy procentowej i zgodności takiego postępowania z zapisami Konstytucji i ustawy o NBP.

Ale też takie tematy jak m.in. rola systemu rezerwy obowiązkowej, wpływ transformacji energetycznej na procesy inflacyjne, starzenie się społeczeństwa i wpływ tego procesu na mechanizmy transmisji monetarnej, interakcje polityki pieniężnej z polityką fiskalną i makroostrożnościową, czy wreszcie transformacja cyfrowa, a zwłaszcza kwestia zasadności wprowadzenia cyfrowego złotego – piszą ustępujący członkowie RPP.

Dlatego, ich zdaniem, NBP powinien przeprowadzić „fundamentalny przegląd strategii polityki pieniężnej”.

Taką propozycję przedkładamy do rozważenia już nowym członkom Rady, choć oczywiście ich pierwszorzędnym zadaniem musi być obniżenie inflacji – piszą w artykule.