{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecki naukowiec: Zwracanie towaru kupionego przez internet powinno być płatne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["co2","dwutlenek-wegla","ekologia","emisja","handel","handel-detaliczny","niemcy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 czerwca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":11343}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecki naukowiec: Zwracanie towaru kupionego przez internet powinno być płatne

Koszty zwrotu przesyłki, czyli zakupy w internecie nie mają nic wspólnego z ochroną klimatu. Tego dowiedli naukowcy z uniwersytetu w niemieckim Bamberg, pisze Süddeutsche Zeitung.

Kupując przez internet mamy prawo do bezpłatnego zwrotu, co skutkuje tym, że kupujemy i zwracamy, a to z kolei niszczy naszą planetę.

Zespół Björna Asdeckera z Otto-Friedrich-Universität w Bambergu obliczył, że emisje dwutlenku węgla pochodzące z transportu zwracanych przesyłek odpowiadają 2200 kursom z Hamburga do Moskwy dziennie.

To w przeliczeniu około 0,03 proc. emisji dwutlenku węgla całej gospodarki Niemiec.

Z drugiej strony jednak, jak na dane dotyczące handlu detalicznego to jest sporo, dlatego Asdecker proponuje, aby – podobnie jak siatki plastikowe – odsyłanie towaru było płatne. Na przykład 1 euro za zwrot. W ten sposób zakupy będą bardziej rozważne, przez co też ekologiczne.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

Sieć dyskontów Aldi znacząco ogranicza wykorzystanie plastiku