{"vars":{{"pageTitle":"Niskie ceny benzyny w Polsce? POPiHN: w Europie tylko w trzech krajach było taniej, niż u nas","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-paliw","inflacja","motoryzacja","paliwa","surowce","wojna-na-ukrainie","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"7 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":287628}} }
300Gospodarka.pl

Niskie ceny benzyny w Polsce? POPiHN: w Europie tylko w trzech krajach było taniej, niż u nas

Po przeliczeniu na euro tylko 3 państwa UE miały w marcu paliwa „niewiele tańsze” niż Polska, wynika z najnowszych danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Najtańsze paliwo (zarówno benzynę, jak i olej napędowy) można było kupić na Węgrzech.

POPiHN zwraca uwagę, że od początku wojny na Ukrainie nastąpił skokowy wzrost cen paliw we wszystkich krajach w Europie. W szczególności dotyczy to oleju napędowego, na który popyt dynamicznie wzrastał w UE jeszcze przed rosyjskim atakiem.

– Niemniej jednak, polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen, jak konsumenci z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w marcu 2022 r. po przeliczeniu na euro tylko trzy państwa UE miały paliwa niewiele tańsze niż Polska – czytamy w komunikacie.

Cena sprzedaży benzyny Eurosuper 95 wynosiła – według zestawienia POPiHN – 1433,7 euro za 1000 litrów; niższe ceny odnotowano na Węgrzech (1282,6 euro), na Malcie (1426 euro) i na Cyprze (1426,4 euro). W przypadku oleju napędowego cena w Polsce wynosiła 1646,3 euro za 1000 litrów; najtańsze kraje w UE to: Węgry (1385,6 euro), Bułgaria (1496,2 euro) i Słowenia (1541 euro).

Cena benzyny Eurosuper 95 w Polsce stanowiła 80 proc. średniej ceny europejskiej, zaś cena oleju napędowego – 88 proc.

– Ceny ropy dynamicznie się zmieniają w przedziale 100-130 dolarów amerykańskich za baryłkę, niepokojąco zbliżając się do historycznych rekordów. Niestabilny jest również kurs wymiany zł względem dolara. To główne czynniki wzrostu cen paliw na krajowych stacjach – wskazała organizacja.