{"vars":{{"pageTitle":"Nobel z ekonomii 2020 przyznany naukowcom z USA za udoskonalenia w teorii aukcji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["badania","ekonomia","nagroda-nobla","nauka","nobel"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"12 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64477}} }
300Gospodarka.pl

Nobel z ekonomii 2020 przyznany naukowcom z USA za udoskonalenia w teorii aukcji

Nagroda Banku Szwecji w dziedzinie ekonomii w 2020 roku została przyznana dwóm amerykańskim naukowcom – Paulowi R. Milgromowi i Robertowi B. Wilsonowi.

Ekonomicznego Nobla przyznano tym razem „za udoskonalenia w teorii aukcji i stworzenie nowych formatów aukcji”.

Teoria aukcji, której swoją pracę poświęcili tegoroczni laureaci nagrody to dział mikroekonomii i teorii gier, który zajmuje się badaniem rynków aukcyjnych i osób biorących w nich udział.

Robert Wilson w swoich pracach z lat 60. i 70. XX wieku argumentował, że uczestnicy aukcji jako pierwszą cenę podadzą kwotę niższą od oszacowanej przez siebie wartości danego przedmiotu w celu ograniczenia skali wystąpienia tzw. „klątwy zwycięzcy”, zgodnie z którą osoba wygrywająca aukcję może ponieść faktyczną stratę będącą różnicą pomiędzy ceną aukcyjną a realną wartością przedmiotu.

Według Wilsona, przy dużej niepewności uczestników aukcji co do możliwej faktycznej wartości dobra będącego jej przedmiotem, dojdzie do zwiększenia ich ostrożności i spadku ceny, po której przedmiot zostanie zakupiony.

Z kolei prace Milgroma dotyczyły sposobów ograniczania skali wystąpienia „klątwy zwycięzcy” w poszczególnych rodzajach aukcji. W przypadku aukcji angielskiej (w której licytacja zaczyna się od niskiej ceny, którą następnie podnoszą zainteresowani) uczestnicy otrzymują coraz więcej informacji o potencjalnej realnej wartości przedmiotu wraz z tempem, w jakim pozostali uczestnicy stopniowo wycofują się z licytowania.

„Klątwa” ma zatem mieć istotniejsze znaczenie w przypadku tzw. aukcji holenderskich, w których licytacja rozpoczyna się od wysokiej ceny i jest stopniowo zmniejszana. W tym przypadku, uczestnicy nie mają tak szerokiego dostępu do wycen przedmiotu dokonywanych przez pozostałych.

Przyznanie tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii spotkało się z pewną dozą kontrowersji. Zdaniem ekonomistki dr Hanny Szymborskiej temat prac, za które przyznano nagrody jest już nieaktualny – zwłaszcza w obliczu nowoczesnych problemów, z którymi mierzy się ekonomia, takimi jak kryzysy strukturalne, nierówności, patriarchat i rasizm.

Młode ekonomistki i ekonomiści zakładają Polską Sieć Ekonomii. „Chcemy przełamać neoliberalny monopol”