{"vars":{{"pageTitle":"Nowe sankcje UE na Rosję. Co z dostawami gazu przez Gazprom?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","gaz","gazprom","inwazja-rosji-na-ukraine","najnowsze","sankcje","sankcje-na-rosje","surowce","unia-europejska","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":326599}} }
300Gospodarka.pl

Nowe sankcje UE na Rosję. Co z dostawami gazu przez Gazprom?

Siódmy pakiet sankcji na Rosję, jaki zamierza wprowadzić Unia Europejska, z pewnością nie obejmie dostaw gazu, powiedział premier Czech Petr Fiala.

Szef rządu Czech, które obecnie sprawują prezydencję w UE, wyjawił agencji Reuters, że nowe sankcje, które Unia powinna zaprezentować w najbliższych dniach, mają objąć m.in. import złota i rozszerzyć listę towarów objętych zakazem eksportu do Rosji. Wydłużyć ma się też lista Rosjan bezpośrednio objętych obostrzeniami.

– To, co z pewnością stanowi problem, to włączenie energii do sankcji, ponieważ musimy trzymać się zasady, że sankcje muszą mieć większy wpływ na Rosję niż na kraje nakładające sankcje – powiedział Fiala. I dodał, że według niego nie ma szans, żeby objąć restrykcjami dostawy rosyjskiego gazu do Europy.

– Myślę, że nie powinno go tam być, ponieważ wiele krajów jest uzależnionych od rosyjskiego gazu – dodał.

Reuters przypomina, że przed wybuchem wojny w Ukrainie około 40 proc. gazu sprowadzanego do Europy pochodziło z Rosji. Gazprom, główny rosyjski dostawca, już odciął kilka państw UE, m.in. Polskę, Bułgarię, Holandię, czy Francję, gdyż nie zgodziły się na płatności za surowiec w rublach.

Prace nad kolejnym pakietem sankcji odbywało się w czasie, gdy przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1 został właśnie wstrzymany ze względu na prace konserwacyjny. To najważniejsza droga przesyłu gazu do Niemiec.

Niemcy, a z nimi cała UE obawiają się, że Rosjanie wykorzystają konserwację jako pretekst, by całkowicie wstrzymać dostawy. Postawiłoby to niemiecką gospodarkę, zależną od gazu, w bardzo trudnym położeniu.

Nowe sankcje UE, których ogłoszenie spodziewane jest w piątek 15 lipca, to już siódmy pakiet. Pierwsze sześć obejmowało m.in. zamrożenie aktywów i zakaz wydawania wiz rosyjskim oligarchom i urzędnikom, zamrożenie aktywów banku centralnego, odcięcie banków od systemu wiadomości SWIFT oraz zakaz importu rosyjskiego węgla i ropy.


Polecamy także: