{"vars":{{"pageTitle":"Nowo zakładanych firm jest coraz mniej. Ubywa zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firma","gospodarstwa-domowe","handel","jdg","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","spolki-handlowe","uslugi"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"11 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":607040}} }
300Gospodarka.pl

Nowo zakładanych firm jest coraz mniej. Ubywa zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych

Liczba nowo zakładanych firm w Polsce spada. Regres dotyczy przede wszystkim jednoosobowych działalności gospodarczych. Ale to przejściowe zjawisko, ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. 

Według danych z bazy REGON w sierpniu zarejestrowano 31,9 tys. nowych działalności gospodarczy. To o 1,4 proc. mniej niż rok temu.

Ubywa jednoosobowych firm

Spadek dotyczy głównie jednoosobowych działalności, które stanowią ponad 80 proc. nowych firm. To tu liczba nowo zakładanych firm maleje najbardziej – w sierpniu założono ich o 4,4 proc. mniej niż przed rokiem.

Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii PIE zwraca jednak uwagę, że w jednej grupie przedsiębiorstw widać wyraźny wzrost. To spółki prawa handlowego. Przedsiębiorcy częściej niż przed rokiem decydują się na zakładanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek handlowych. Wzrost w tym grupach wyniósł odpowiednio 14,5 i 12,7 proc.


Zobacz też: Płacenie pod stołem w polskich firmach. Im młodszy pracownik, tym większe przyzwolenie


Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny, skala tych wzrostów jest wyraźnie większa niż średnio z ostatnich 5 lat.

Handel zawiesza działalności

Oprócz tego, że spada liczba nowych firm, to jeszcze rośnie grono tych, które zawieszają działalność. W sierpniu było ich 9,3 tys., co stanowi wzrost o 7,5 proc.

– Najczęściej są to osoby z sektora budowlanego oraz branży HoReCa. Liczba zawieszanych działalności wynosi odpowiednio 2 i 1,7 tys. To jednak podobny wynik jak 2022 r. – mówi Sebastian Sajnóg cytowany w komunikacie PIE.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Osłabienie dotyczy głównie sektora usług. Liczba zawieszanych działalności najmocniej rośnie w: handlu (42,8 proc.), informacji i komunikacji (37,8 proc.), oraz pozostałej działalności usługowej (11,5 proc.) -– dodaje.

Ale PIE spodziewa się, że liczba nowych działalności będzie rosnąć. Think tank przewiduje, że sytuacja przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach poprawi się. Bo taki będzie efekt ożywienia aktywności gospodarczej oraz poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

To też może Cię zainteresować: