Trzy czwarte osób z pokolenia Z i 67 proc. Millenialsów chce podróżować. By spełnić te marzenia muszą odłożyć 50 tys. złotych, a 90 proc. z nich oszczędza pieniądze na przyszłość.
Młode pokolenia, czyli przedstawiciele i przedstawicielki GenZ (roczniki 1995-2005) oraz Milenialsów (roczniki 1984-1994), podążają za swoimi marzeniami, stawiając przede wszystkim na podróże i realizację pasji. Próby odkładania pieniędzy oraz silna wiara w spełnienie swoich celów charakteryzują obecne pokolenia młodych ludzi – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację XTB.
Czytaj także: Polacy nie mają dzieci, młodzi ich rozumieją. Oto przyczyny zapaści demograficznej
Marzenia młodych Polaków
Podróże i rozwijanie pasji zajmują pierwsze miejsce spośród marzeń wymienianych przez obie grupy wiekowe, co zdaniem Fundacji XTB wydaje się nieprawdopodobne dla przedstawicieli pokolenia baby boomers (1946-1964). Przy tym, Zetki wyliczają więcej marzeń od Millenialsów, co może świadczyć o ich optymizmie i determinacji.
Posiadanie własnego mieszkania zajmuje drugie miejsce w marzeniach obu grup wiekowych, ale jednocześnie jest to jedyne marzenie związane z ustatkowaniem, które znalazło się w czołówce. Inne cele, takie jak zdobycie wykształcenia, ślub, założenie rodziny czy adopcja zwierząt, ustępują miejsca przedsięwzięciom, takim jak zakupy ubrań, sprzętu elektronicznego czy środka transportu. Marzenia i plany obu grup wiekowych pokazuje poniższa grafika.
Ile pieniędzy potrzeba do spełnienia marzeń Zetek i Millenialsów?
Z badań Fundacji XTB wynika, że młodzi Polacy nie uważają, że do spełnienia swoich marzeń potrzebują milionowych kwot. Połowa respondentów wskazała, że do realizacji ich najważniejszego marzenia wystarczy 50 tysięcy złotych. Kwoty między 100 a 500 tysięcy złotych brakuje jedynie co piątemu badanemu, a ponad 500 tysięcy złotych potrzebuje zaledwie 15 procent badanych.
Jedynie 10 procent respondentów nie wierzy w spełnienie swoich planów, a aż 44 procent wierzy w pełne spełnienie marzeń, a 46 procent w ich realizację, ale z nieco mniejszym rozmachem.
Oszczędzanie i Inwestowanie
Młodzi ludzie deklarują, że oszczędzają pieniądze. Aż 90 procent przedstawicieli GenZ i Milenialsów deklaruje, że regularnie lub przy okazji większych przypływów gotówki odkłada środki finansowe.
Millenialsi wykazują się większą skłonnością do korzystania z bardziej efektywnych form oszczędzania, takich jak konta oszczędnościowe (53 proc.) lub lokaty (24 proc.). Jednakże, badanie Fundacji XTB ukazuje, że większość młodych ludzi nie próbuje inwestować swoich środków, co może wynikać z braku wiedzy oraz obaw przed ryzykiem.
Czytaj także:
- Za romanse już dziękujemy. Przyjaźń, a nie miłość, czyli co chce oglądać pokolenie Z
- Social media zamiast portalu z ogłoszeniami o pracę. To tam się przenoszą kandydaci i firmy
- Wielki stres i „zło konieczne”. Oto, co pokolenie Z myśli o pieniądzach
- Roszczeniowi, czy zagubieni? Polacy z pokolenia Z boją się o zawodową przyszłość
- Zetki na rynku pracy: Pracodawco przyłóż się i dopracuj ofertę. Inaczej rozmów nie będzie