{"vars":{{"pageTitle":"O ile wzrosną stopy procentowe w Polsce? Agencja S&P przedstawiła prognozę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agencja-ratingowa","dlug","makroekonomia","nbp","standard-and-poors","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"2 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":285262}} }
300Gospodarka.pl

O ile wzrosną stopy procentowe w Polsce? Agencja S&P przedstawiła prognozę

Główna stopa procentowa NBP – stopa referencyjna – wzrośnie do 5 proc. w tym roku i do 5,5 proc. na koniec 2023 r., ocenia agencja ratingowa S&P Global Ratings.

– Pomimo ostatniego zacieśnienia polityki pieniężnej, realne stopy procentowe pozostają ujemne. Uwypukla to trudne zadanie stojące przed NBP: ograniczanie poziomu inflacji przy pomocy głównego narzędzia, jakim jest stopa procentowa, bez uszczerbku dla krótkoterminowych perspektyw wzrostu gospodarczego. Mimo to oczekujemy, że stopa procentowa NBP osiągnie poziom 5 proc. w 2022 r. i 5,5 proc. na koniec 2023 r. – napisali analitycy S&P Global Ratings w raporcie z przeglądem polskiego ratingu kredytowego.

Agencja zwraca uwagę, że W ostatnich miesiącach NBP przeprowadził również interwencje walutowe w celu złagodzenia wpływu osłabienia kursu walutowego na inflację.

– W ciągu najbliższych kilku lat dodatkowy napływ euro – w postaci funduszy unijnych, których znaczna część będzie wymieniana na rynku – powinien przyczynić się do umocnienia złotego, a tym samym do obniżenia inflacji – czytamy w komunikacie.

Agencja zakłada, że inflacja w 2022 r. wyniesie średnio 8,6 proc., a w 2023 r. utrzyma się powyżej 5 proc.

– Jest to znacznie powyżej dopuszczalnego pasma wahań celu NBP wynoszącego 2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc., co wyjaśnia, dlaczego instytucja ta podniosła swoją główną stopę procentową o łączne 3,4 pkt proc. od najniższego poziomu 0,1 proc. w czasie pandemii – czytamy dalej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja konsumencka wyniosła 10,9 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2022 r., według szybkiego szacunku danych.

RPP podnosiła stopy przez sześć miesięcy z rzędu – ostatnio w marcu br., o 75 pb do 3,5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowane jest na 6 kwietnia.