{"vars":{{"pageTitle":"O tyle wzrosną płace w Polsce. Eksperci: to będą podwyżki ponad inflację","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","pie","placa-minimalna","praca","presja-placowa","prognozy","realne-wynagrodzenie","rynek-pracy","wynagrodzenie","zarobki"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"2 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599578}} }
300Gospodarka.pl

O tyle wzrosną płace w Polsce. Eksperci: to będą podwyżki ponad inflację

O ile wzrosną wynagrodzenia w firmach? Wiele wskazuje na to, że wzrost pensji znów będzie większy niż inflacja. W tym roku wynagrodzenia wzrosną średnio o 12,3 proc., w 2024 o 11,7 proc. – prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny.

W najbliższych miesiącach, po ponad roku spadków, realne wynagrodzenia zaczną rosnąć – tak przewiduje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Przeglądzie Gospodarczym.

Inflacja w tyle

Eksperci są zdania, że w bieżącym kwartale wzrost wynagrodzeń przegoni inflację. Do końca roku płace będą rosnąć w dwucyfrowym tempie (trzeci kwartał – 12,3 proc, czwarty – 11,8 proc.).

W styczniu 2024 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 22 proc. rok do roku. To przełoży się na wyższy ogólny wzrost wynagrodzeń w przyszłym roku. PIE spodziewa się, że w 2024 r. płace wzrosną średnio o 11,7 proc.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


– Wzrost płac powyżej inflacji i wzrostu produktywności będzie możliwy dzięki zwiększeniu znaczenia kosztów pracy w łącznych kosztach firm. Ostatnie 2 lata przyniosły spadek udziału płac w ogóle kosztów firm z 15,7 proc. w 2019 r. do 13,6 proc. w 2022 r. Aktualnie niższy poziom pozostawia przestrzeń do większego wzrostu wynagrodzeń kosztem niższych rentowności względem poprzednich lat. W takich warunkach zauważalny wzrost płacy minimalnej nie spowoduje negatywnych konsekwencji w zatrudnieniu – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

Presja płacowa

Eksperci zauważają również, że dobra kondycja na rynku pracy wzmacnia presję płacową.

– Rewidujemy prognozę w górę o 1 pkt. proc. na 2023 r. oraz 2,3 pkt. proc. na 2024 r. Zmiany w przyszłym roku związane będą m.in. z większą podwyżką płacy minimalnej. Podniosą one inflację w 2025 r.

Od lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o niemal 20 proc. w porównaniu z minionym rokiem.

To też może Cię zainteresować: