{"vars":{{"pageTitle":"Tańsza energia nie dla każdego. Dla kogo obniżka cen i na jakich warunkach? [EXPLAINER]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","gospodarstwa-domowe","main","najnowsze","prosumenci"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"14 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":607555}} }
300Gospodarka.pl

Tańsza energia nie dla każdego. Dla kogo obniżka cen i na jakich warunkach? [EXPLAINER]

Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku? Kto jest uprawniony do obniżonych cen? Do kiedy rozliczy ją sprzedawca energii? Opisujemy szczegóły najnowszego pomysłu na obniżenie rachunków gospodarstw domowych.

Rząd wprowadził obniżkę cen energii dla gospodarstw domowych dzięki nowelizacji rozporządzenia o taryfach. Wcześniejszy plan zakładał obniżkę o 5 proc. Jednak ta poprawka była częścią ustawy o gwarancjach dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Projekt ten odrzucił Senat, co uniemożliwia jego przyjęcie przed końcem kadencji parlamentu,

Rozporządzenie obniża ceny aż o 12 proc. Aby skorzystać z rabatu, trzeba spełnić jeden z wymienionych w nowym prawie warunków. Są wśród nich i trudniejsze – jak oszczędność energii – i prostsze w realizacji.

Z tego tekstu dowiesz się:

Kogo dotyczy obniżka?

Zmiany wprowadzone w rozporządzeniu dotyczą wyłącznie gospodarstw domowych. Aby ją uzyskać, wystarczy spełnić jeden z przedstawionego katalogu warunków. Są to:

Rozporządzenie nie nakazuje odbiorcom składania wniosków o obniżkę. Ma ona być naliczona automatycznie. Jeśli jednak chcemy się upewnić, czy ją dostaniemy, warto sprawdzić bezpośrednio u sprzedawcy prądu, czy spełniamy warunki.

O ile mniej zapłacimy za prąd?

Rozporządzenie zobowiązuje sprzedawców prądu do zastosowania obniżki o 12 proc. ceny energii elektrycznej z 2023 roku dla odbiorców spełniających warunki. Obniżka działa wstecz, dotyczy bowiem całego roku.


Czytaj też: Pompa ciepła to pułapka wysokich rachunków za prąd. Ekspertka: potrzebna jest specjalna taryfa


Polska Grupa Energetyczna wyliczyła, że roczny rachunek przeciętnego gospodarstwa domowego za prąd będzie dzięki temu niższy o ok. 120 złotych.

Jak będzie wyglądało rozliczenie?

Ponieważ obniżka cen działa wstecz, to klienci otrzymają kolejne faktury, na których kwoty zostaną odpowiednio pomniejszone. Sprzedawcy powinni zastosować obniżkę “bez zbędnej zwłoki”. Ostatecznym terminem na rozliczenie jest jednak moment wystawienia ostatniej faktury za zużycie z 2023 roku.

Sprzedawców energii zobowiązano do informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach i obowiązujących terminach.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Jak rząd sfinansuje obniżkę cen?

W przeciwieństwie do ustawy, która zagwarantowała gospodarstwom domowym ceny na poziomie z 2022 roku, w rozporządzeniu nie wskazano mechanizmu finansowania. Sugeruje to, że za obniżkę zapłacą sami sprzedawcy prądu, pomniejszając swoje przychody w 2023 roku.

Polecamy także: