{"vars":{{"pageTitle":"Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić jesienią. Nowa prognoza Goldman Sachs","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki-centralne","goldman-sachs","inflacja","makroekonomia","najnowsze","nbp","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"29 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":592778}} }
300Gospodarka.pl

Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić jesienią. Nowa prognoza Goldman Sachs

Obniżki stóp procentowych w Polsce mogą nastąpić we wrześniu lub październiku br. m.in. ze względu na szybszy proces dezinflacji niż wcześniej oczekiwano oraz silnego złotego, oceniają analitycy Goldman Sachs.

Według ekonomistów banku, możliwość braku koincydencji czasowej luzowania monetarnego na rynkach wschodzących wobec działań Fed może spowodować, że skala obniżek stóp procentowych w tych krajach może być płytsza niż zazwyczaj, bardziej ostrożna w tempie 50 pb na kwartał wobec 75 pb we wcześniejszych cyklach.

– Ostatnie łagodniejsze niż oczekiwano dane o inflacji i silny kurs walutowy zwiększyły ryzyko, że przedwyborcze obniżki stóp procentowych w Polsce mogą zmaterializować się we wrześniu lub październiku – podają ekonomiści.

– Jednocześnie rynek wycenia już stosunkowo głębokie cykle obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy w wielu krajach rozwijających się – dodają.

Obniżki stóp, kiedy Fed będzie je podnosił?

Goldman Sachs wskazał, że jednym z wyzwań, przed którymi stoi rynek jest fakt, że obniżki stóp musiałyby nastąpić w czasie, gdy Fed i inne główne banki centralne rynków rozwiniętych (DM) nadal podnoszą stopy procentowe lub wysyłają jastrzębie sygnały.

– W ujęciu historycznym, przeciętny cykl obniżek stóp na rynkach wschodzących przebiegał zazwyczaj w tempie 75 pb na kwartał, czyli mniej więcej w tempie, które średnio wycenia rynek. Stwierdzamy jednak, że jeśli cykl obniżek stóp procentowych nie zbiega się z cyklem cięć Fed, wówczas tempo obniżek cięć jest bardziej ostrożne, a tempo to spada do 50 pb – informuje bank.


Zobacz też: Wiceszefowa MFW: Banki centralne mogą być zmuszone odpuścić inflacji. Inaczej ryzykują kryzys


Podczas ostatniej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił, że jeśli inflacja będzie spadała zgodnie z projekcją NBP i jeśli zejdzie poniżej 10 proc., a analitycy NBP będą mieć pewność, że w następnych kwartałach inflacja będzie spadać, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych.

RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

Inflacja konsumencka CPI wyniosła 13 proc. w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 14,7 proc. rok do roku w kwietniu, 16,1 proc. rok do roku w marcu i 18,4 proc. rok do roku w lutym).

Czytaj także: