{"vars":{{"pageTitle":"Obniżki stóp procentowych w Polsce? Tak, ale pod jednym warunkiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","najnowsze","narodowy-bank-polski","place","rada-polityki-pienieznej"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"20 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597482}} }
300Gospodarka.pl

Obniżki stóp procentowych w Polsce? Tak, ale pod jednym warunkiem

Kontrolowany wzrost płac w warunkach szybkiej dezinflacji umożliwi obniżki stóp procentowych – ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.

W czerwcu: wzrost CPI 11,5 proc., a płac 11,9 proc. (poniżej konsensusu 12,1 proc.). Wzrost płacy realnej to ok. 0,4 proc. przy wzroście wydajności pracy w Polsce ok. 4,5 proc., a marże firm są wciąż powyżej przedpandemicznych. Udział płac w PKB będzie naturalnie wzrastał do poziomów z 2021 r. i jeżeli będzie pod kontrolą, to przy szybko spadającej inflacji będzie przestrzeń do obniżek stóp procentowych – napisał Dąbrowski na swoim profilu na Twitterze.

Jak poinformował wcześniej w lipcu zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski, dwucyfrowy poziom wzrostu płac to główny czynnik ryzyka dla inflacji zawarty w lipcowej projekcji NBP. Jednak jeśli firmy skompresują marże w warunkach słabnącego popytu, nawet dalszy wzrost wynagrodzeń nie musi prowadzić do wzrostu inflacji. Ocenił, że wzrost płacy minimalnej o ok. 20 proc. w 2024 r. podbije dynamikę nominalnych wynagrodzeń w gospodarce o 1 pkt proc.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w czerwcu br. wzrosło o 11,9 proc. w skali roku, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,2 proc.

W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,1 proc. i wyniosło 7 335,2 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc. i wyniosło 6,512 mln etatów.

Konsensus rynkowy to 12,1 proc. wzrostu w skali roku w przypadku płac i 0,4 proc. wzrostu w skali roku w przypadku zatrudnienia.

Według GUS, inflacja konsumencka wyniosła 11,5 proc. w ujęciu rocznym w czerwcu 2023 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług pozostały bez zmian.

Centralna ścieżka projekcji inflacyjnej NBP zakłada utrzymanie dynamiki nominalnych wynagrodzeń na dwucyfrowym poziomie. W ubiegłym roku było to 12,1 proc., a w tym – 12,6 proc. W kolejnych latach prace wzrosną odpowiednio o 9,2 proc. i 6,7 proc. Zwiększą się jednostkowe koszty pracy (ULC) – w tym roku będzie to wzrost o 12,1 proc. W kolejnych latach ULC zwiększy się o 5,8 proc. w 2024 roku i o 2,8 proc. w 2025.

Czytaj także: