{"vars":{{"pageTitle":"Od marca inflacja zacznie wyraźnie spadać. Tak uważa członek RPP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","najnowsze","rada-polityki-pienieznej","rpp","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"31 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":475309}} }
300Gospodarka.pl

Od marca inflacja zacznie wyraźnie spadać. Tak uważa członek RPP

„Bardzo wyraźne” spadki inflacji konsumenckiej nastąpią od marca br., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski. Według niego szczyt, inflacji w lutym nie sięgnie 20 proc. rok do roku.

Obawiam się nieco lutego, dlatego, że przypominam, iż w lutym mieliśmy inną podstawę.

– Bo luty 2022 r. był to miesiąc wprowadzenia pierwszej tarczy antyinflacyjnej. W związku z tym jest niższa podstawa – wtedy była niższa inflacja. Ale i tak, w mojej ocenie, nie ma w ogóle zagrożenia, żebyśmy się nawet zbliżyli do 20%. A od marca oczekuję bardzo wyraźnych spadków inflacji – powiedział Wnorowski w TVP Białystok.

W odpowiedzi na pytanie o zapowiadaną wczoraj przez rząd możliwość przedłużenia wakacji kredytowych ocenił, że jest to dyskusja „bezprzedmiotowa” z uwagi na postępującą dezinflację, której obniżony poziom w kolejnych miesiącach roku nie uruchomi realizacji tych zapowiedzi.

– Minister [Artur] Soboń powiedział, że w lipcu takim czujnikiem włączającym pomoc dla kredytobiorców będzie 12-13 proc. Ja uważam, że będziemy poniżej tej granicy wrażliwości w ocenie ministra Sobonia. I w związku z tym w ogóle ta dyskusja będzie bezprzedmiotowa – stwierdził członek RPP.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że decyzje w sprawie ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych jeszcze nie zapadły, zależą one od tego, jak ukształtuje się sytuacja inflacyjna w dalszej części roku.

Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował wcześniej, że Ministerstwo Finansów będzie zastanawiać się w połowie roku nad potrzebą przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. w zależności od poziomu inflacji. Stwierdził, że gdyby inflacja w lipcu-sierpniu wynosiła 12-13 proc. rok do roku, „z całą pewnością jakieś decyzje wówczas trzeba będzie podjąć”.

Jak informowało ostatnio Biuro Informacji Kredytowej (BIK), banki zaraportowały do bazy 1,1 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi o wartości 275 mld zł do 15 stycznia 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 16,6 proc. rok do roku w grudniu 2022 r. GUS opublikuje dane wstępne dotyczące styczniowej inflacji 15 lutego, zaś 15 marca br. – tzw. koszyk inflacyjny na 2023 r., aktualizując dane CPI za styczeń i luty.

Czas złożyć wniosek o 500 Plus. Choć świadczenie nie jest już warte tyle, co kiedyś [WYKRESY]