{"vars":{{"pageTitle":"Odmrażanie cen prądu podniesie inflację. Są prognozy Banku ING","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","ceny-pradu","inflacja","ing-bank-slaski","najnowsze","odmrozenie-cen-pradu"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"27 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":716961}} }
300Gospodarka.pl

Odmrażanie cen prądu podniesie inflację. Są prognozy Banku ING

Odmrożenie cen prądu i gazu w Polsce może dodać do inflacji CPI około 1,4-1,5 punktu procentowego w lipcu, wynika z oceny ING Banku Śląskiego.

Nowa taryfa URE na gaz nie przyniosła dużych zaskoczeń. Odmrożenie cen gazu spowoduje wzrost nieco większy od tego jakiego oczekiwał rynku. Bank ING podaje swoje oczekiwania po względem wpływu odmrażania cen prądu na inflację.

– Rachunki wzrosną 20 proc., zakładaliśmy, że będzie to 15 proc. Zakładaliśmy, że odmrożenie cen gazu doda do CPI 0,4 pkt proc., a po ogłoszeniu taryfy będzie to 0,55 pkt proc. Czekamy na nową taryfę na prąd. Zakładamy, że łączny wpływ stopniowego odmrażania cen prądu i gazu doda w lipcu do inflacji CPI około 1,4-1,5 pkt proc. Pamiętajmy, że skok inflacji CPI z marcowego dołka na poziomie 2 proc. rok do roku do ok. 4,7 proc. rok do roku w grudniu 2024 to nie tylko odmrażanie cen mediów. To także efekty statystyczne (porównujemy się do spadających cen w II poł. 2023), a także uporczywości inflacji bazowej (tej głównie krajowej), która nie chce spaść poniżej 3,5 proc. pomimo recesji w konsumpcji trwającej prawie rok –  podaje ING BSK.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,5 proc. (przy wzroście cen usług o 6,2 proc. i towarów o 1,2 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym towarów i usług po 0,1 proc.)

Rynkowy konsensus zakłada, że inflacja CPI w czerwcu br. wyniesie również 2,5 proc. rok do roku. Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i pierwsza zastępczyni prezesa Marta Kightley poinformowała, że inflacja konsumencka CPI w czerwcu br. z dużym prawdopodobieństwem okaże się podobna do majowej, wynoszącej 2,5 proc. rok do roku.

Czytaj także: