{"vars":{{"pageTitle":"OECD: gospodarka Polski przyspieszy. Ale polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","fundusze-ue","inflacja","inflacja-konsumencka","konsumpcja","najnowsze","oecd","pkb","polityka-fiskalna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":707424}} }
300Gospodarka.pl

OECD: gospodarka Polski przyspieszy. Ale polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna

Wzrost PKB Polski wyniesie 2,9 proc. w 2024 r. i przyspieszy do 3,4 proc. w 2025 r., prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według Organizacji, inflacja konsumencka wyniesie 4,8 proc. rok do roku na koniec tego roku.

Zdaniem OECD, wzrost realnego PKB w tym roku przyspieszy do 2,9 proc. dzięki rosnącym płacom realnym i polityce fiskalnej wspierającej wzrost konsumpcji, pomimo słabszego wzrostu inwestycji.

Natomiast w 2025 r. realny PKB wzrośnie o 3,4 proc., ponieważ fundusze UE doprowadzą do ożywienia inwestycji, a bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) pozostaną silne. Nawet mimo tego, że wzrost konsumpcji będzie nadal ograniczany przez inflację i dalsze wycofywanie wsparcia fiskalnego.

Co będzie się działo z inflacją?

– Inflacja zasadnicza spada, ale do końca 2024 r. wzrośnie do 4,8 proc. z powodu wycofania środków wsparcia żywności i energii, a następnie spadnie do 3,5 proc. w 2025 r. – czytamy w raporcie „OECD Economic Outlook”.

Według OECD, polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna, a biorąc pod uwagę ryzyko utrzymującej się inflacji i niepewność co do perspektyw, powinna być łagodzona jedynie powoli.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Stopniowa konsolidacja fiskalna jako część średnioterminowej strategii jest konieczna, aby uniknąć przegrzania i poprawić długoterminową stabilność fiskalną – podsumowano w raporcie.

To też może Cię zainteresować: