{"vars":{{"pageTitle":"Oprocentowanie lokat uregulowane prawnie? Rzecznik rządu ma komunikat dla banków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bankowosc","finanse","kredyt-hipoteczny","kredyty-mieszkaniowe","lokaty","nbp","oprocentowanie","piotr-muller","pomoc","rpp","rynek-finansowy","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":301089}} }
300Gospodarka.pl

Oprocentowanie lokat uregulowane prawnie? Rzecznik rządu ma komunikat dla banków

Relacja między oprocentowaniem lokat i kredytów jest nieprawidłowa, banki same powinny dojść do takiej refleksji, ale jeśli nie dojdą, to możliwe jest uregulowanie prawne tej kwestii, uważa rzecznik rządu Piotr Müller.

– Widzimy, że relacja pomiędzy wysokością odsetek od kredytów a lokatami jest nieprawidłowa. Banki mają czas, żeby same do takiej refleksji dojść, a jeśli nie dojdą, to być może trzeba będzie podjąć działania o charakterze regulacyjnym – powiedział Müller w rozmowie z Radiem Puls.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że sprawą może zająć się Komisja Nadzoru Finansowego, „która może weryfikować pewne postawy i zachowania banków”, ale również „można zacząć wprowadzać rozwiązania prawne, które pewne rzeczy uregulują”.


Polecamy: Kolejny duży bank Skarbu Państwa podnosi oprocentowanie lokat. „Zaczyna się wojna o depozyty”


– Chciałbym wysłać wyraźny sygnał do sektora bankowego, że lepiej aby była to autorefleksja niż refleksja regulacyjna – podkreślił.

Dodał, że w najbliższych dniach premier Mateusz Morawiecki spotka się z ekspertami z sektora bankowego, żeby omówić te kwestie, m.in. jak spowodować wzrost oprocentowania lokat bez uciekania się do odgórnych regulacji.

– Widzimy pewne zachowanie, których nie chcielibyśmy widzieć na tym rynku i dlatego liczymy na korekty w bankach dużych, a później w tych mniejszych również. A jak będzie trzeba to rozważamy różnego rodzaju możliwości regulacyjne – dodał Piotr Müller.

Pomoc dla kredytobiorców  już w lecie

Rzecznik rządu poinformował także, że już w lecie kredytobiorcy będą mogli skorzystać z pierwszych elementów pakietu wsparcia, jaki przygotowuje dla nich rząd.

– W tej chwili te prace [nad pakietem pomocy] trwają, lada moment to trafi do Sejmu i będzie realizowane. Cel jest taki, żeby w te wakacje zostały uruchomione takie rozwiązania, jak wakacje kredytowe, czyli możliwość przesunięcia o 4 miesiące spłat raty kredytu – mówił Müller Radiu Puls.

Wakacje kredytowa to jeden z elementów pakietu wsparcia, jaki pod koniec kwietnia zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


Czytaj także: Będzie pomoc dla kredytobiorców: wakacje kredytowe i nowy wskaźnik w miejsce WIBOR


Rzecznik rządu przypomniał, że zastąpienie stawki WIBOR do wyliczania oprocentowania kredytu, co również zapowiedział premier, może nastąpić dopiero od początku przyszłego roku.

– Obecny system obowiązywał wiele lat, ale uważamy, że on nie jest na tyle efektywny i sprawiedliwy, więc zamierzamy go zmodyfikować i wprowadzić nowy wskaźnik – mówił Müller.

Pomoc kredytobiorcom stała się jednym z tematów podjętych przez rząd po tym, jak w wyniku wzrostu stóp procentowych raty kredytów hipotecznych zaciąganych w czasie pandemii Covid-19 wzrosły o prawie 80 proc. Według większość prognoz Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała podwyżki, a docelowa główna stopa procentowa NBP może sięgnąć 7,5-8 proc.


Zobacz: O ile jeszcze wzrosną raty kredytów? Prezes PFR przedstawia prognozę stóp procentowych


RPP podwyższa stopy w odpowiedzi na gwałtowny wzrost inflacji, która w kwietniu wyniosła już 12,3 proc. To najwyższy poziom od 1998 r.

Polecamy również: