Decyzja w sprawie formy oskładkowania umów cywilno-prawnych zapadnie w II kw., poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Obecnie w ministerstwie rozważane są trzy-cztery warianty tej zmiany.
Wiceminister Gajewski wskazał, że reforma jest zapisana w kamieniu milowym A4.7, dlatego będzie realizowana. Zapewnił, że ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej jest do tego przygotowane.
– Od realizacji tego kamienia zależy wypłata trzeciej transzy środków. My w tej chwili mamy wypłaconą w kwietniu pierwszą transzę, a zatem czasu jest jeszcze trochę – powiedział Gajewski w Tok FM.
Potrzebna jest szybka decyzja
Podkreślił, że do rozstrzygnięcia pozostaje to, które rodzaje umów będą oskładkowane. Uregulować trzeba też kwestię zbiegu umów oraz zakres, w jakim te umowy mają zostać oskładkowane.
– Oczywiście uważam, że te propozycje powinniśmy jako rząd przedstawić możliwie szybko, ale nie dlatego tylko, że zależy od tej propozycji wypłaca trzeciej transzy środków z KPO, ale przede wszystkim dlatego, że do tych zmian muszą dostosować się pracodawcy, płatnicy składek, ubezpieczeni. To są rzeczy, które powinny wchodzić z początkiem roku kalendarzowego i stąd rzeczywiście jest potrzeba w miarę szybkiego podjęcia takiej decyzji – wskazał wiceminister.
Zaznaczył, że decyzja ma zostać podjęta w rządzie przy udziale minister pracy i polityki społecznej, ministra finansów, minister funduszy i polityki regionalnej oraz kierownictwa rządu.
Na pytanie, kiedy zapadnie, Gajewski odpowiedział, że „w najbliższym czasie, w I półroczu 2024 roku”.
Poinformował, że resort ma obecnie przygotowane trzy-cztery warianty wdrożenia tej reformy.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Pytany czy zmiana miałaby wejść od 1 stycznia 2025 r., przyznał, że „jest taka możliwość”.
– Jesteśmy w tej chwili w maju, sześć miesięcy to jest okres, w którym i ZUS jest w stanie przygotować się do zmiany […] Wydaje się również, że także płatnicy składek mogliby w takim terminie się do tej zmiany przygotować, również ubezpieczeni, planując swoje aktywności zawodowe na kolejny rok – podkreślił wiceminister.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Zwrócił też uwagę, że w projektowanej regulacji znajdą się przepisy przejściowe. Będą się one odnosiły np. do umów zawartych przed wejściem zmian w życie. Takie umowy „mogłyby być traktowane w całości lub części na starych zasadach przez pewien czas, co na pewno ułatwiłoby sprawę zarówno dla płatników składek, jak i dla ubezpieczonych”.
To też może Cię zainteresować:
- Rząd chce ozusować śmieciówki. Przedsiębiorcy: to oznacza niższe płace, albo wyższe ceny
- Sądownictwo i 10H to nie wszystko, czyli kamienie milowe w KPO. Subiektywny przegląd [EXPLAINER]
- Wielki powrót po latach. ZUS ma nowego prezesa, to były szef zakładu
- Wzrasta zadłużenie płatników wobec ZUS. Liczone jest w miliardach złotych