{"vars":{{"pageTitle":"Oszczędzanie gazu w UE to już norma. Polska też zmniejszyla zużycie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","energetyka","gaz","gaz-ziemny","main","najnowsze","surowce","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"12 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":433107}} }
300Gospodarka.pl

Oszczędzanie gazu to już norma, kraje UE zmniejszają zużycie. Polska nie jest wyjątkiem

Wysokie ceny gazu zmusiły kraje Unii Europejskiej do oszczędzania. Zużycie gazu ziemnego spadło w niemal wszystkich krajach UE. W Polsce to głównie zasługa redukcji zapotrzebowania na gaz w przemyśle i energetyce.

Inwazja Rosji na Ukrainę zasadniczo zmieniła podejście Europy do gazu. Surowiec ten wiele państw importowało z Rosji. Według danych Komisji Europejskiej, o ile w marcu tego roku z Rosji pochodziło aż 37 proc. gazu importowanego do UE, to w sierpniu było to już tylko 17 proc.

Na początku sierpnia państwa Unii doszły do porozumienia, że jednym ze sposobów na kryzys będzie redukowanie zużycia „błękitnego paliwa”. Uzgodniono dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem z ostatnich pięciu lat.

Zmiany zużycia gazu w Unii Europejskiej od początku tego roku policzył Bruegel. Dane pochodzą z Eurostatu i od operatorów systemów przesyłowych.

Mniejsze zużycie w krajach UE

Szacujemy, że jak dotąd w 2022 r. zapotrzebowanie na gaz ziemny w UE (które nie obejmuje napełniania magazynów) spadło o 11 proc. w porównaniu do średniej z okresu 2019-2021. Zapotrzebowanie w październiku 2022 r. było o 25 proc., a w listopadzie o 23 proc. niższe dla wybranych krajów UE zgodnie z już dostępnymi danymi – czytamy na stronie organizacji.

Think tank wyjaśnia, że w miesiącach letnich większość redukcji była napędzana przez przemysł. Natomiast w październiku i listopadzie nastąpiły znaczne redukcje popytu gospodarstw domowych. Było to częściowo spowodowane cieplejszą niż przeciętnie pogodą.

Poszczególne państwa w rożnym stopniu zmieniły swoje zużycie gazu w tym roku. O ile Finlandia zredukowała zapotrzebowanie aż o 53 proc., to Słowacja zwiększyła swoje o 5 proc. Dane pokazuje poniższa mapa.

Kto zmniejszył zużycie w Polsce?

Na tle Unii Europejskiej Polska wypada dość przeciętnie. Zmniejszyliśmy zapotrzebowanie o 13 proc. W dużym stopniu przyczyniło się do tego ograniczenie zużycia przez odbiorców przemysłowych. Wysokie ceny surowca spowodowały ograniczenie produkcji w niektórych zakładach.

Ze strony gospodarstw domowych redukcja zużycia gazu była relatywnie niewielka. Do oszczędzania paliwa nie zachęca odbiorców indywidualnych perspektywa utrzymania cen na tegorocznym poziomie.

Zmiany zapotrzebowania w podziale na sektory pokazuje poniższa grafika.

Bardzo możliwe, że oszczędzanie okaże się jeszcze bardziej przydatne w przyszłym roku. Jak przestrzegała niedawno Międzynarodową Agencja Energii, Europa ma surowiec na najbliższą zimę, jednak już teraz powinna myśleć o kolejnej.

Polecamy też inne teksty na temat gazu ziemnego: