{"vars":{{"pageTitle":"Pandemia głodu. W Ameryce Łacińskiej co dziesiąta osoba cierpi głód","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ameryka-lacinska","argentyna","bieda","brazylia","fao","glod","kuba","niedozywienie","onz","organizacja-narodow-zjednoczonych","pandemia","urugwaj"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"3 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":226346}} }
300Gospodarka.pl

Pandemia głodu. W Ameryce Łacińskiej co dziesiąta osoba cierpi głód

W Ameryce Łacińskiej epidemii koronawirusa towarzyszy „pandemia głodu”. Tak media tego regionu nazwały sytuację coraz bardziej dotkliwego niedożywienia najuboższych warstw jego mieszkańców, pogarszającą się w wyniku pojawienia się Covid-19.

Czterech na każdych dziesięciu mieszkańców Ameryki Łacińskiej nie ma wystarczającego dostępu do wyżywienia. Niemal jeden na dziesięciu mieszkańców regionu cierpi głód.

To dane z opublikowanego w środę najnowszego raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) o następstwach pandemii koronawirusa.

Z powodu pandemii głoduje prawie 60 mln osób

Liczba osób głodujących w Ameryce Łacińskiej wzrasta już szósty rok z rzędu. W 2020 roku zwiększyła się aż o 30 procent. Obecnie problem głodu w regionie dosięgnął już 59,7 mln osób – to największa liczba od 20 lat.

W ubiegłym roku brakowało pożywienia dla 9,1 proc. mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Przed nadejściem pandemii, w 2019 roku, ten odsetek wynosił 7,1 procent. Oznacza to, że liczba dotkniętych klęską głodu lub poważnego niedożywienia zwiększyła się o 13,8 mln osób.

Pogarszającej się sytuacji żywieniowej towarzyszy pogorszenie sytuacji ekonomicznej. PKB Ameryki Łacińskiej zmalało o 6,8 proc. „To największy spadek od 120 lat” – stwierdza raport FAO.

„Musimy stwierdzić to dobitnie i wyraźnie: Ameryka Łacińska i Karaiby znalazły się w krytycznej sytuacji w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego” – oświadczył Julio Berdegue, przedstawiciel regionu w FAO.

Problem dotyczy całej Ameryki Łacińskiej

Kraje, w których najwięcej mieszkańców dotyka problem niedożywienia, to m.in. Gwatemala, Honduras i Salwador. W tych trzech państwach doświadcza go prawie połowa wszystkich mieszkańców. Niedożywieniem jest bowiem dotkniętych ok. 50 proc. mieszkańców Gwatemali. W Hondurasie i Salwadorze odsetek wynosi odpowiednio 47 i 46 procent.

Najmniej ludzi głoduje w Brazylii, na Kubie i w Urugwaju. Według danych FAO, w tych trzech krajach głoduje mniej niż 2,5 proc. populacji. Nie oznacza to jednak, że nie występuje tam zjawisko „poważnego niedożywienia”.


Czytaj też: Miejskie rolnictwo pomoże wykarmić 9 mld ludzi w 2050 i nie zniszczyć przy tym planety


Szczególny przypadek wśród największych gospodarek Ameryki Łacińskiej stanowi Argentyna. Aż 35,8 proc. – ponad jedna trzecia mieszkańców – z tego 45,4-milionowego kraju jest zagrożona niedożywieniem lub głodem.

Problem pogłębia sytuacja ekonomiczna. W 2021 roku inflacja w tym kraju osiągnęła aż 52 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Była więc najwyższa od 30 lat. Wzrost cen w Argentynie był w 2021 nawet wyższy niż w Wenezueli, głęboko doświadczonej kryzysem ekonomicznym.

Jak pisze dziennik „El Clarin”, problem głodu w Argentynie silniej ugodził w kobiety niż w mężczyzn. Niepewna sytuacja związana z żywnością dotknęła 32,3 proc. mężczyzn i aż 41,8 proc. argentyńskich kobiet. Potwierdzają to najnowsze badania Uniwersytetu Katolickiego Argentyny (UCA), jednej z najbardziej prestiżowych wyższych uczelni Ameryki Łacińskiej.

Czytaj też: