{"vars":{{"pageTitle":"Pandemia skończona, można wracać do biur. Ale wolimy pracować zdalnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elastyczny-model-pracy","main","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","praca","praca-hybrydowa","praca-zdalna","pracownicy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"26 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":603490}} }
300Gospodarka.pl

Pandemia skończona, można wracać do biur. Ale pracownicy wolą pracować zdalnie

Globalne korporacje, takie jak Meta, Zoom czy Goldman Sachs, wzywają swoich pracowników do powrotu do biur. To rodzi pytanie: czy to początek końca pracy zdalnej?

Jednak udzielenie twierdzącej odpowiedzi byłoby przedwczesne. Nietrudno bowiem znaleźć przykłady firm, np. HSBC i KPMG, które dostosowują się do nowej rzeczywistości, redukując przestrzenie biurowe lub przechodząc na model hybrydowy.

Pracownicy cenią sobie elastyczność zatrudnienia

Poza tym presja pracowników na rozszerzenie pracy zdalnej również ma wpływ ma postawy pracodawców. 4 mln pracowników w Wielkiej Brytanii zmieniło branżę z powodu braku elastyczności w pracy (w tym możliwości pracy zdalnej), a 2 mln odeszło z pracy w ostatnim roku.

Pełna elastyczność to praca zdalna w pełnym wymiarze albo pozostawienie do decyzji pracownika tego, jak chce pracować. Strukturyzowana praca hybrydowa to forma, w której pracownicy pracują kilka dni z biura, pracują z biura w wybrane dni, albo powinni określony odsetek czasu, np. 40 proc., spędzić w biurze. Praca stacjonarna to praca z biura w pełnym wymiarze.

W mniejszych firmach pełna elastyczność pracy jest znacznie bardziej popularna niż w firmach największych (+25 tys. pracowników). W USA w firmach zatrudniających mniej niż 500 pracowników pracujący zdalnie (lub mogący tak pracować) stanowią aż 76 proc.

Z kolei w największych przedsiębiorstwach pełna elastyczność to tylko 16 proc., ale hybrydowa forma świadczenia pracy to już 59 proc. Jedynie w firmach zatrudniających między 500 a 5 tys. pracowników najpopularniejszą formą pracy jest praca z biura (39 proc.).

Model hybrydowy może pogodzić interesy pracowników i pracodawców

Zgodnie z wynikami autorów Flex Report, aż 61 proc. firm na amerykańskim rynku pracy dopuszcza jakąś formę pracy zdalnej. Trend ten nie dotyczy tylko firm z branży technologicznej. Prawie 85 proc. firm spoza branży IT, które zaczęły funkcjonowanie po 2010 roku, oferuje możliwość wyboru miejsca świadczenia pracy.

Produktywność to najbardziej dyskutowany aspekt pracy zdalnej. Badania pokazują, że praca zdalna pięć dni w tygodniu powoduje spadek produktywności od 10 proc. do 20 proc. Z kolei praca hybrydowa – nawet w formie 4 dni pracy z domu i 1 dzień pracy z biura – nie powoduje spadku produktywności. Co więcej, w niektórych badaniach obserwowany jest wzrost produktywności po wprowadzeniu pracy hybrydowej.

Główne przyczyny spadku produktywności to wyzwania związane z komunikacją na odległość, trudności w mentoringu i uczeniu się w miejscu pracy, a także problemy z motywacją pracowników.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter. Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jednak, co w literaturze naukowej często się podkreśla, praca zdalna redukuje inne koszty biznesowe, przede wszystkim związane z powierzchnią biurową, ale także płace, jeśli firma może korzystać z tańszej siły roboczej w bardziej odległych krajowych i międzynarodowych lokalizacjach.

Decydując o strategii na najbliższe trzy lata i dłużej, warto zwrócić uwagę na rosnący trend pracy zdalnej, napędzany dwoma kluczowymi czynnikami. Po pierwsze, młode firmy częściej korzystają z modelu zdalnego, a w miarę wzrostu niektóre z nich staną się średnimi i dużymi przedsiębiorstwami w przyszłości.

Po drugie, technologia pracy zdalnej rozwija się w coraz szybszym tempie, co jest efektem rosnącego zainteresowania tym modelem pracy. Obecnie w USA 28 proc. dni roboczych to praca zdalna. Jednak prognozy na kolejną dekadę wskazują na wzrost do poziomu 35-40 proc.

Czytaj także: