W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów rozmawialiśmy z Gianfraco Visentinem z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Panele fotowoltaiczne umieszczone na orbicie okołoziemskiej – to najkrótszy opis projektu Solaris, nad którym pracuje ESA. Ma on pozwolić na korzystanie z energii słonecznej w dużo większym stopniu niż jest to dzisiaj możliwe.
– Pracujemy nad projektem o nazwie Solaris, w ramach którego planujemy uruchomienie stacji kosmicznych, które będą zbierać energię słoneczną na orbicie i przekształcać ją w mikrofale, które następnie będą przesyłane na Ziemię – mówi Gianfranco Visentin.
Umieszczenie fotowoltaiki w przestrzeni kosmicznej to szansa na korzystanie z energii słonecznej 24 godziny na dobę i przez cały rok. Oprócz stacji orbitalnej potrzebna będzie to tego oczywiście także infrastruktura na Ziemi.
Kolejne etapy projektu
– Staramy się pracować nad tym projektem w kilku następujących po sobie etapach. Najpierw planujemy wysłanie na orbitę demonstratora stacji o mocy jednego megawata, aby przetestować technologię – tłumaczy też przedstawiciel ESA.
Samo umieszczenie urządzenia z anteną nie jest dziś wyzwaniem. Pokazuje to choćby technologia telewizji satelitarnej. – Problem polega na tym, że to, co chcemy zrobić, jest milion razy większe – dodaje Gianfranco Visentin.
Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:
- Joanna Smolik z BGK: „Szanse na sfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce są dobre”
- Ścieki nie są monitorowane. Oczyszczalnie mało kiedy wiedzą, skąd pochodzą nieczystości
- Łukasz Kozłowski z FPP: Niebieski Ład ma uratować Europę przed wyschnięciem
Polecamy również:
- Drugie życie odpadów budowlanych. Nie wszystko nadaje się do recyklingu
- Młodzi interesują się 3W. Woda, wodór i węgiel wchodzą do szkół
- Woda, wodór i węgiel kluczem do innowacji technologicznych. Rozpoczął się III Kongres 3W
- Rynek wodoru to setki miliardów dolarów, a będzie trzykrotnie więcej. Jest nowy raport