{"vars":{{"pageTitle":"Panele słoneczne na orbicie. ESA chce ułatwić Europie dostęp do czystej energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","3w","energetyka","energia-odnawialna","esa","fotowoltaika","klimat","kongres-3w","kosmos","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"12 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":640352}} }
300Gospodarka.pl

Panele słoneczne na orbicie. ESA chce ułatwić Europie dostęp do czystej energii

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów rozmawialiśmy z Gianfraco Visentinem z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Panele fotowoltaiczne umieszczone na orbicie okołoziemskiej – to najkrótszy opis projektu Solaris, nad którym pracuje ESA. Ma on pozwolić na korzystanie z energii słonecznej w dużo większym stopniu niż jest to dzisiaj możliwe.

Pracujemy nad projektem o nazwie Solaris, w ramach którego planujemy uruchomienie stacji kosmicznych, które będą zbierać energię słoneczną na orbicie i przekształcać ją w mikrofale, które następnie będą przesyłane na Ziemię – mówi Gianfranco Visentin.

Umieszczenie fotowoltaiki w przestrzeni kosmicznej to szansa na korzystanie z energii słonecznej 24 godziny na dobę i przez cały rok. Oprócz stacji orbitalnej potrzebna będzie to tego oczywiście także infrastruktura na Ziemi.

Kolejne etapy projektu

Staramy się pracować nad tym projektem w kilku następujących po sobie etapach. Najpierw planujemy wysłanie na orbitę demonstratora stacji o mocy jednego megawata, aby przetestować technologię – tłumaczy też przedstawiciel ESA.

Samo umieszczenie urządzenia z anteną nie jest dziś wyzwaniem. Pokazuje to choćby technologia telewizji satelitarnej. – Problem polega na tym, że to, co chcemy zrobić, jest milion razy większe – dodaje Gianfranco Visentin.

Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:

Polecamy również: